Ankara'daki operasyonun ayrıntıları

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Ankara'da yürütülen ihale yolsuzluğu operasyonunda 3 kamu görevlisi daha gözaltına alınırken yolsuzluğa 50 şirketin ismi karıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığında yapılan 35 ihale yolsuzluğuna 50'ye yakın şirketin karıştığı bildirildi.

Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığının yaptığı suç duyurusu kapsamında başlattığı, projelendirilerek ''kolon'' adı verilen operasyon genişletilerek sürüyor.

Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Diyarbakır gibi illerinin aralarında bulunduğu 9 ilde eş zamanlı yapılan operasyon da il sayısı akşam saatlerinde 11'e çıktı. Operasyon çerçevesinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığından 2 şube müdürünün yanı sıra Sağlık Bakanlığından da 3 kamu görevlisi daha gözaltına alındı.

Gözaltında bulunan diğer kişilerin ise müteahhit, şirket yöneticisi ve iş takipçileri olduğu kaydedildi. Operasyonun, daha önce açıklandığı gibi Bayındırlık ve İskan Bakanlığını kapsamadığı bildirilirken, 50 inşaat şirketinin soruşturulduğu belirtildi. Ankara polisinin yaptığı operasyon kapsamında şu ana kadar 35 ihalede ''yolsuzluk, usulsüzlük'' yapıldığının ve ''fesat karıştırıldığının'' tespit edildiği kaydedildi.

Yolsuzluğun yaklaşık 150 milyon YTL civarında olduğu bildirilirken, gözaltı sayısının değiştiği, bazı kişilerin ifadeleri alındıktan sonra soruşturmayı yürüten savcının talimatıyla serbest kaldığı, ifadeler kapsamında yeni gözaltılar da olduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious