Ankara'daki su sıkıntısı

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Melih Gökçek, barajlardaki su seviyesinin sürekli düştüğünü, dev bir sıkıntıyla karşı karşıya bulunduklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazetecilerle bir araya gelen ve soruları cevaplandıran Gökçek, "Çok büyük ve dev bir sıkıntı" olarak nitelediği barajlardaki su sorununa değinerek, "Ankara'ya iki ayrı taraftan su geliyor. Günde yaklaşık 900 metreküp su alıyoruz. Bunun yarısını Kurtboğazı'ndan, yarısını da Çamlıdere'den alıyoruz. Kurtboğazı'nda şu anda kalan su 18 milyon metreküp. Kurtboğazı'nı besleyen, arkasındaki Akyar ve Eğrekkaya Barajları'nda da toplam 14-15 milyon metreküp su var. Buradan günde 400 bin metreküp civarında Ankara'ya su veriyoruz. Demek ki, sadece Kurtboğazı'nı düşünsek, su bitiyor" şeklinde konuştu.
Çamlıdere'de de su seviyesinin düştüğünü, motopomplarla su çekilmesi gerektiğini kaydeden Başkan Gökçek, "Şimdiye kadar başımıza gelen bir iş değil. Yeni motorlar koydurduk oraya. Ankara'ya suyu çekerek vereceğiz" açıklamasında bulundu. Motopomplar aracılığıyla Çamlıdere'den başkente en fazla 400-600 bin metreküp su sağlanabileceğini kaydeden Başkan Gökçek, bunun su konusunda mutlak bir kısıntı anlamına geldiğini belirtti. Kendilerini en çok düşündürenin de dönüşümlü su verilmesi sırasında yaşanacak zorluklar olduğunu ifade eden Gökçek, "Bir gün bir bölgeye su vereceğiz, bir gün vermeyeceğiz. Bir bölgeye su verdiğiniz zaman, alt kotlarda bütün vatandaşlar yükleniyorlar. Üst kotlara isteseniz de istemeseniz de suyu gönderemiyorsunuz. Bütün bu işi çözmek için elimizde de yeterince su yok. Bunların hepsini değerlendiriyoruz" dedi.

Geçen yıl Gerede'den Kazan'a kadar olan bölgeye kar ve yağmurun yağdığını, Kazan'dan sonra kar ve yağmurdan eser kalmadığını, fakat Ankara'nın içine girildiği andan itibaren, tekrar kar ve yağmurla karşılaşıldığını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, "Çok enteresan, barajların bulunduğu bölgede yağışlarda felaket bir azalma var. Sıkıntımız büyük" diye konuştu. Havaların böyle devam etmesi durumunda, Başkent'te ez fazla bir ay sonra kısıtlamalı veya dönüşümlü su verilmesine gidilebileceğini kaydeden Başkan Gökçek, "Yeni yaptığımız Kavşakkaya Barajı bitti sayılır. Ama bitse dahi, Allah yağmur vermezse bu işin çözümü ve tedbiri yok. Vatandaşlardan canı gönülden dua istiyorum. Allah inşallah su verir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious