Ankara'dan ABD'ye silah ambargosu

Ankara'dan ABD'ye silah ambargosu.8196
  • Giriş : 18.04.2008 / 09:15:00

Irak'tan Türkiye'ye sokulan Glock marka suikast silahlarındaki artış üzerine devreye giren Ankara, Amerika'nın Irak'a hibe etmek için sipariş verdiği 100 bin silaha ambargo koydurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak'tan Türkiye'ye sokulan Glock marka suikast silahlarınının Rahip Santaro cinayeti ve Danıştay saldırıları başta olmak üzere birçok olayda kullanılması üzerine Türkiye, Avusturya İçişleri Bakanlığı'nı uyararak silahların Irak'a hibesini engelledi.

Irak ordusuna Avusturya'dan 200 bin adet Glock tabanca hibe eden ABD, aynı amaçla geçtiğimiz yıl 100 bin Glock siparişi daha verdi. Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü'nün girişimleri sonucu, Avusturya İçişleri Bakanlığı söz konusu silahlara ambargo koydu. Avusturya, ABD'yi "Sattığımız silahlar amacı dışında kullanılıyor. Türk polisi, son üç yıl içinde yasadışı terör örgütleri ile organize suç örgütlerine düzenlediği operasyonlarda size sattığımız silahları ele geçirdi" uyarısı yaparak satışa onay vermedi.

ALMANYA DA YASAKLADI

Almanya İçişleri Bakanlığı da Polonya üzerinden ABD'ye satılan Walter marka silahların satışına 'amaç dışı kullanılıyor' gerekçesiyle izin vermedi. Walter silah firması Polonya'ya silah yedek parçası satışını kesince ABD, Polonya'dan da silah alamaz hale geldi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi'nin yaptığı çalışma iki ülkenin kararında etkili oldu. KOM'un 2005'ten bu yana bin 800 silahın izini sürerek yaptığı çalışmalar sonucu hazırladığı raporlar, Avusturya ve Alman yetkililerini ikna ettiği belirtildi.

En çok Glock yakalandı

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi'nin (KOM) 2007 Faaliyet Raporu'nda, Türkiye'ye 16 ayrı ülkeden kaçak silah sokulduğu belirtildi. Avusturya ve Almanya'nın Irak'a yönelik silah ambargosu kararlarına da yer vreilen rapora göre, 2003-2007 yıllara arasında gerçekleştirilen 886 operasyonda 5 bin 495 tabanca, 169 kalem tabanca ele geçirildi. Raporda 2007'de ele geçirilen 557 silahtan 272'sinin Avusturya yapımı Glock, 43'ünün ise Alman yapımı Walther olduğu belirtildi.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious