Ankaralı sanayicilerden Durmuş Yılmaz'a tam destek

  • Giriş : 19.12.2007 / 14:59:00

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Merkez Bankasının İstanbul'a taşınmasına karşı çıkan Başkan Durmuş Yılmaz'a destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konuyla ilgili yazılı açıklamada yapan Özdebir, “taşınma kararını polemik konusu yapmam” diyen Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'i eleştirerek, “Merkez Bankası, SPK, BDDK gibi kurumların ülkenin finansal merkezinde değil, başkentinde bulunması gerekir. Dünyadaki uygulamalar da bu yöndedir. Dünyanın en önemli finans merkezlerinde görev yapmış sayın Bakanın bunu bilmemesi şaşırtıcı” dedi.

TAŞINMA POLEMİĞİ

Merkez Bankasını İstanbul'a taşımanın haklı bir gerekçesi olmadığını belirten Özdebir, bugün birkaç istisna dışında bütün ülkelerde merkez bankalarının başkentte olduğunu kaydetti. Özdebir, İstanbul finans merkezi olacak diye Merkez Bankasını Ankara'dan uzaklaştırmanın bankayı finans sektörünün tahakkümü altına sokabileceğini savundu.

Ankaralı oda ve borsa başkanları olarak başından beri bu girişime karşı olduklarını da vurgulayan Özdebir, açıklamasında şunları kaydetti:

“Tüm Ankara milletvekillerinin de bizimle aynı safta yer almalarını bekliyoruz. Merkez Bankası, BDDK, SPK gibi kurumların İstanbul'a taşınmasının Ankara'nın kentler arasında küresel düzeyde sürdürülen rekabette elini zayıflatacağı ve Ankara ekonomisine zarar vereceği açıktır. Başta Ankara milletvekilleri olmak üzere tüm parlamenterlerimizi duyarlı olmaya, Ankara'daki tüm meslek örgütlerini, belediye başkanlarımızı, sivil toplum örgütlerini ve vatandaşlarımızı da bu girişime karşı tavır koymaya çağırıyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious