Ankaralılar için su açıklaması

Ankaralılar için  su açıklaması.8548
  • Giriş : 13.11.2008 / 20:18:00

Sağlık Bakanı Akdağ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2009 yılı bütçesi ile ilglii görüşmelerde Ankara'ya gelen su ile ilgili verileri de açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ankara'nın suyunda ağır metaller, evsel atıklar ve tarım ilaçları açısından sınırların üzerinde bir değer bulmadıklarını belirterek, ''Maşrapayı Kızılırmak suyuna daldırırsanız, bir şeyler çıkabilir ama gelen su, arıtması yapılan bir sudur ve en ufak bir şey çıkarsa gerekeni yaparız'' dedi.

Akdağ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2009 yılı bütçesi üzerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Milletvekillerinin kuş gribi, Kırım-Kongo Kanamalı Hastalığı ile ilgili soruları üzerine Akdağ, Türkiye'nin kuş gribi hastalığı ile mücadelede çok başarılı olduğunu, bunu Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Gıda Örgütünün de söylediğini ifade ederek, ''Çok başarılı mücadele ettik. En son bir defa görüldü ve ondan sonra da görülmedi'' dedi.

Akdağ, Kırım-Kongo Kanamalı Hastalığıyla mücadelede en önemli unsurun, halkın bilinçlendirilmesi olduğuna işaret etti. Bu konu üzerinde uzmanlarla beraber yüzlerce saat çalıştıklarını dile getiren Akdağ, ''Riskin büyük olduğu illerde, köyleri ve evleri dolaşıyoruz. Çünkü vatandaş kendini koruyabilirse, bu hastalığın azalabileceğini biliyoruz'' diye konuştu.

-BEBEK ÖLÜMLERİ-

Bebek ölümlerinin Türkiye'de ciddi olarak azaldığını ifade eden Akdağ, 2002'de Türkiye'de, 665 yoğun bakım yatak sayısı olduğunu belirterek, ''Eskiden 500-600 gram doğan bebekler hastaneye gelemeden ölüyorlardı. Hastaneye gelse bile yoğun bakımını yapacak yatak yoktu. Şimdi kapasiteyi çok artırdığımız ve taşımaları doğru yaptığımız için, düşük doğum ağırlıklı bebeklerin sayısı, 2002'ye göre 4 misline çıktı'' dedi.

Bakan Akdağ, İzmir Tepecik Hastanesinde bebek ölümleri ile ilgili araştırma yaptıklarını ve hastalığın, damar içi besleme sıvısının bir şişeye bulaşmasından kaynaklandığını gördüklerini söyleyerek, ''Sistem iyi kurulmamış olsaydı, ciddi önlemler almamış olmasaydık, orada hayatını kaybedenlerin oranı mevcudun üzerine çıkardı'' diye konuştu.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki yeni doğan ünitelerinde de bebek ölümleri olduğunu dile getiren Akdağ, bunun bir mazeret olmadığını ve kendilerinin mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

-YOLSUZLUK-

Milletvekillerinin bakanlıktaki yolsuzluklar ile ilgili sorularını da yanıtlayan Akdağ, 1998'te Uluslararası Saydamlık Örgütünün Yolsuzluk Algılama Endeksine göre, Türkiye'nin notunun 10 üzerinden 3,4 olduğunu belirtti. Recep Akdağ, ''Zayıf almışız yani, sınıfta kalmışız. 2002'de notumuz 3,2 olmuş ve yine sınıfta kalmışız. 2008'te ise 4,6. 4,5'tan 5'le sınıfı geçiyoruz. 4,5'tan 5 almak yetmez. Biz bu notu mutlaka 6,7,8'e çıkarmalıyız. 2007 yılı notu da 4,1'dir. Bu daha iyiye gidecek elbette'' dedi.

Sağlık Bakanlığının, en fazla ihale yapılan kurum olduğuna işaret eden Akdağ, 41 bin 559 ihale yaptıklarını ve bu ihalelerle ilgili şikayet yapılan kurumlar arasında ise bakanlığının en sonlarda yer aldığını söyledi.

-''BEN DE SEVABIMI BİLE VERMEM''-

Akdağ, 2002'de Şırnak'ta 21 olan uzman hekim sayısını 86'ya, 54 pratisyen hekim sayısını da 146'ya, toplam sağlık hizmetlerindeki sayıyı da 311'den 900'e çıkardıklarını bildirdi.

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın, ''Ben size oyumu değil, günahımı bile vermem'' sözlerine de yanıt veren Akdağ, DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak'a, Kaplan'a iletmesi amacıyla, ''Siz söyleyin ben de Hasip Bey'e sevabımı bile vermem'' dedi.

Türkiye'de hekim yetersizliğinin bir realite olduğunu ifade eden Akdağ, bugün Türkiye'nin nitelikli yatak yoğunluğu açısından birinci ilinin Hakkari olduğunu vurguladı.

Akdağ'ın, Diyarbakır'da ambulansın taşlandığını, Yüksekova'da hasta hamile kadının ambulanstan indirildiğini söylemesi üzerine, DTP'li Kışanak, ''Burada asayişi konuşmuyoruz'' dedi.

Bakan Akdağ, Kışanak'ın bu sözlerine, ''Sağlık hizmetinin bu şartlarda verildiğini söylüyorum'' diye yanıt verirken, Kışanak ile AK Parti'li bazı milletvekilleri arasında tartışma yaşandı.

Sağlıkta, özel sektörün payının son bir yılda arttığına işaret eden Akdağ, ''Ancak, özel sektörün rolünün hizmetler açısından yüzde 25-30'ları geçmemesi kanaatindeyim. Özel sektör hizmet etsin ama kamu sektörü ağırlıklı olarak hizmet etsin'' dedi.

-ANKARA'NIN SUYU-

Recep Akdağ, Ankara'nın içme suyu ile ilgili soruyu yanıtlarken de bu suda düzenli ölçümlerin yapıldığını; ağır metaller, evsel atıklar ve tarım ilaçları açısından sınırların üzerinde hiç bir zaman, bir değer bulmadıklarını söyledi. Akdağ, ''Maşrapayı Kızılırmak suyuna daldırırsanız, bir şeyler çıkabilir ama gelen su, arıtması yapılan bir sudur ve en ufak bir şey çıkarsa gerekeni yaparız, kimin belediyesi olursa olsun'' diye konuştu.

Göreve geldiklerinde, yarım kalan bir çok hastane binasını tamamlayarak hizmete sunduklarını söyleyen Akdağ, iktidarlarında, 51 hastane, 151 hastane ek binası, 550 sağlık ocağı yaptıklarını belirtti. Recep Akdağ, 6 bin 191 hasta yatağı oluşturduklarını da söyledi.

Akdağ'ın konuşmasının ardından, Sağlık Bakanlığı ile Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğünün bütçesi kabul edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*