Ankaralı'nın hali perişan

Ankaralı'nın hali perişan .28190
  • Giriş : 09.08.2007 / 11:45:00

Su kesintilerinin bir haftayı aşkın süredir uygulandığı başkentte, bazı vatandaşlar su takvimine uyulmamasından yakınırken, esnaf da değişik önlemler alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mamak ilçesi Şahintepe Mahallesi ve civarında yaşayanlar, 31 Temmuzdan bu yana su alamıyor. Şahintepe Mahallesi Muhtarı Hüseyin Aslan, su kesintilerinin başladığı günden bu yana ''bir gün bile'' su alamadıklarını öne sürdü. Susuzluk nedeniyle bölge halkının zor günler geçirdiğini ifade eden Aslan, sıkıntılarını iletmek için ASKİ'yi aradıklarını ancak telefonların açılmadığını kaydetti.

Ankamall'da tuvaletlere kilit vuruldu

Ankara'nın en çok ilgi gören alışveriş merkezlerinden Ankamall'de sudan tasarruf sağlanması amacıyla tuvaletler kapatıldı. Güven, depoların sadece su kesintisi anında kullanılmasını sağladıklarını, temizlik ekiplerinin su kullanımını sınırlandırdıklarını, süs havuzlarını doldurmayıp, tuvaletleri dönüşümlü kullandırdıklarını ve yeşil alan sulanmasını durdurduklarını belirtti. Alışveriş merkezinde toplam 110 kabin içeren 28 kadın ve erkek tuvaleti bulunduğunu ve bu tuvaletlerde aşırı miktarda su tüketimi olduğunu dile getiren Güven, bunların bir kısmının kullanıma kapatıldığını, kalanların da dönüşümlü olarak kullanıldığını kaydetti.

Plastik çatal ve bıçak servis masalarda yerini aldı

Öte yandan, bazı benzinlik, lokanta, kafe ve pastanelerde de tuvaletler susuzluk nedeniyle kullanılamazken, işletmeciler bulaşığı azaltmak için plastik çatal, bıçak ve tabaklarla servise başladılar. İşletmeciler, bir haftadır yeterince su alamadıklarını dile getirerek, bu durumun hijyenik hizmet vermek açısından sıkıntı yarattığını ifade ettiler.

İlçelerdeki çeşmelere hücum

Ankara'nın tamamına 3 gün süreyle su verilemeyeceğinin açıklanmasının ardından bir çok vatandaş çevre ilçe ve beldelerde bulunan çeşmelere yöneldi.

Su sıkıntısı çeken bazı vatandaşlar, araçlarına doldurdukları bidonlar ve pet şişelerle, başta Çubuk, Gölbaşı, Kazan ve Kızılcahamam olmak üzere Ankara'nın ilçelerine kadar gidiyor.

Su firmaları damacana ve şişe bulamıyor

Öte yandan, Ankara'daki su kesintilerinin ardından talep patlaması yaşayan Kızılcahamam'daki içme suyu üreticilerinden ''Jav-Su'' ve ''Altın Su'' firmalarının yetkilileri ise fabrikalarında su sıkıntısının bulunmadığını belirterek, damacana sıkıntısı yaşadıklarını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious