"Ankara'nın 20 yıllık suyu var"

  • Giriş : 31.05.2008 / 23:33:00

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kızılırmak suyunun Ankara'ya verilmesi ile ilgili olarak, ''Bundan sonra 20 sene boyunca Ankara susuz değil. Bütün dünyada küresel ısınma varken, Ankara'nın 20 senesi garanti altında'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği bir panayırda Ankaralılara seslenen Gökçek, "Geçen sene susuzluktan çok çektik. Su patlamaları dolayısıyla da sizleri biraz üzdük" diye konuştu.

Küresel ısınmanın hiç bir zaman hesaplanmadığını anlatan Gökçek, bu sene barajlarda 150 milyon metreküp su biriktiğini, günde ortalama buharlaşma dahil 1 milyon metreküp su tüketildiğini ifade eden Gökçek, "Yani 150 günlük suyumuz var. Fazla bir su yok. Eğer Kesikköprü'den Kızılırmak suyunu getirmemiş olsaydık, bu sene kesinlikle susuzluk yaşayacaktık" dedi.

Bazılarının Gerede projesinin yapılmış olması durumunda sorunun çözüleceği yönünde görüş bildirdiğini anlatan Gökçek, "Hallolması mümkün değil. Çünkü Gerede Sistemi, şu anda Çamlıdere'den aldığımız suyla aynı sistem içerisinde. Buraya ikinci bir baraj daha yapılsa, bir 50 milyon metre küp daha suyumuz gelirdi. 200 milyon metreküp suyumuz olurdu. Bu da 200 gün bize yeterdi" diye konuştu.

"Suyu içiyorum"

Kesikköprü ve Hirfanlı Barajları'nın birbirini takip ettiğini ve burada 7 milyar metreküp su bulunduğunu kaydeden Gökçek, "Bu hiç yağmur yağmasa, 20 sene Ankara'nın ihtiyacı demek. Devlet Su İşleri tek hattı 10 yılda planlamıştı. Biz üç hattı 1 yılda getirdik. Ama bütün bu gayretlerimize rağmen hasetten çatlayanlar var. Bu sudan rahatsız olanlar var. Ben diyorum ki, kıskananlar çatlasın. Ne yapalım yani?" diye konuştu.

Gökçek, sahnedeki sunucunun "Bir söz söylendi. Bize mikroplu su mu içirdiniz?" demesi üzerine de, "Bir insanın kendi vatandaşlarına, hemşehrilerine zehirli su içirmesiiçin hain olması, alçak olması lazım. Ben bu suyu kendim de içiyorum, çocuklarıma da eşime de içiriyorum" diye konuştu.
"Sudan medyanın haberi olmadı"

Bazı oda ve partilerin "Kızılırmak suyu Ankara'ya verilince ortalığı birbirine verelim. Hastalık aldı başını gitti, ishaller aldı gitti diyelim" dediklerini savunan Gökçek, "Sırf bunların oyununu bozmak maksadıyla 21 gün süreyle suyu kimsenin haberi olmadan verdim. Çok kişinin haberi vardı da, medyanın haberi olmadı" dedi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Koordinatörü Burhan Yazar'ın "Mogan Gölü'nde balıklar ishal oldu" açıklamalarını anımsatan Gökçek, "Biliyorsunuz sazan her şeye atlayan balıktır. Tabiri caizse onlara espiri yapıp onları tufaya düşürüyor. Fakat gazete manşetten veriyor bunu. Aklınca 'Mogan'da sazanlar ishal olursa, vatandaş da ishal olur demeye getiriyor'. Ama kendisi maalesef olayın içine sazan gibi atlıyor. Helal olsun Burhan Yazar'a..." dedi.

"Ankaralı'yı kobay gibi mi kullanıyorsun?" eleştirilerinin yapıldığını belirten Gökçek, "Bu suyu 20 yıldır Kırıkkale, Keskin içiyor. 40 yıldan beri Kesikköprü içiyor. Oradaki insanlar kobay diye mi kullanıldı? Oradaki insanların canı can değil mi? Bunu söyleyen milletvekilleri, odalar doğrudan doğruya insanları kışkırtmaktan başka bir şey demiyorlar" diye konuştu.

"Allah'ın izni ile bundan sonra 20 sene boyunca Ankara susuz değil. Bütün dünyada küresel ısınma varken, Ankara'nın 20 senesi garanti altında" diyen Gökçek, "Hiç bir şekilde içmekten çekinmeyin. Melih Gökçek'e güvenin. Çünkü ben de sizlerle birlikte her gün içiyorum, içeceğim" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious