“Ankara'nın 200 günlük suyu kaldı”

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'nın 200 günlük suyu kaldığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında Ankara'nın su sıkıntısına dair açıklamalarda bulundu.

Gökçek, 21 Aralık tarihli rapordan Ankara'nın su durumuna dair rakamlar verdi.

Şu anda Ankara'nın kullanılabilecek su rezervinin 191 milyon metreküp olduğunu ifade eden Gökçek, 100 milyon metreküp de ölü hacim yani kotun altında kaldığı için ancak motorlarla çekilen su kaldığını söyledi.

Bütün dünyanın su sıkıntısı çektiğini ifade eden Gökçek, Çamlıdere barajından ölü hacimden su almak için de tedbirleri aldıklarını ancak önümüzdeki günlerde yağmur veya kar olmazsa Ankara'da çok ciddi bir su sıkıntısı beklediğini söyledi.

Gerekli tedbirlerin alınmadığı yönündeki bir takım suçlamaların olduğunu ifade eden Gökçek, her türlü tedbirleri aldıklarını ve barajların 1,4 milyar metreküp kapasitesi olduğunu söyledi.

Barajlara su gelmeyince işin çözümünün mümkün olmadığını dile getiren Gökçek, yeni bir baraj sistemi üzerinde çalıştıklarını ve Gerede Barajı'ndan ikili bağlantı ile yani pompa veya kanal yoluyla su getireceklerini kaydetti. Bu barajı 2008 yılı sonuna kadar DSİ ile çalışarak açmayı düşündüklerini dile getiren Gökçek, "Yılbaşından sonra yağmur durumuna bakmak suretiyle bir su kısıntısına gidip gitmemeye karar vereceğiz. Eğer yağmur ve kar önümüzdeki 15-20 gün içerisinde ciddi olarak gelirse bunu erteleyebiliriz. Aksi takdirde maalesef üzülerek ifade etmek istiyorum. Kısıtlama yapmak zorunda kalacağız" dedi.

Gökçek ancak bu konuda da vatandaşla bir anket yapmak suretiyle onların kanaatlerini öne çıkaracaklarını ve ona göre karar vereceklerini açıkladı.

Toplam 191 milyon metreküp su kaldığını bildiren Gökçek, kış aylarında ortalama 900 bin metreküp su kullanıldığını ve Ankara'nın 200 günlük suyu kaldığını vurguladı.

Bayram öncesi halı yıkamaya değinen Gökçek, "Bu bayramda kimse halı yıkamasın lütfen. Halıyı süpürsün. Bu bir adet. Lütfen rica ediyorum. Bu bayramda kimse halı yıkamasın. Halılarını süpürsün. Tasarruf için" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious