Ankara'nın 6 aylık suyu kaldı!

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

Ankara'nın barajlarında 6 ay yetecek kadar su rezervi bulunduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Ankara'da günde ortalama 1 milyon metreküp su kullanıldığı belirtilerek, yaz aylarında barajlardaki buharlaşmayla birlikte bu miktarın 1 milyon 350 bin metreküpe çıktığı ifade edildi.

Barajlardaki mevcut su rezervinin Ankara'nın 6 aylık ihtiyacını karşılayacak düzeyde olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediyesinin, kentin su ihtiyacı için önlem olarak, Çubuk'un 30 kilometre ötesinde bu yıl 58 milyon metreküplük Kavşakkaya Barajı'nı inşa ettiği anımsatıldı.

Su sıkıntısına acil çözüm amacıyla Kızılırmak üzerindeki Kesikköprü ve Hirfanlı barajlarından su getirilmesi için çalışmalara başlandığı kaydedilen açıklamada, toplam 125 kilometrelik sistemin borularının döşenmeye başlandığı belirtildi. Sistemin, yıl içinde tamamlanmasının hedeflendiği vurgulandı.

Ayrıca, Gerede projesi için Büyükşehir Belediyesinin sondaj çalışmalarını tamamladığı bildirilen açıklamada, bu sistemin ancak 3 yıl içinde devreye girebileceğine işaret edildi.

BARAJLARDAKİ SU DURUMU

Ankara'ya su sağlayan Çamlıdere, Kurtboğazı, Eğrekkaya, Akyar ve Çubuk 2 barajlarının kapasitesi ve su rezervleriyle ilgili son durum şöyle:

“ÇAMLIDERE BARAJI:

Ankara'ya su sağlayan barajlar içinde kapasite olarak en büyük baraj. Bu barajın toplam kapasitesi 1 milyar 220 milyon metreküp. Şu anda bu barajda kullanılabilir su miktarı 81 milyon 966 bin metreküp.

Çamlıdere Barajı'nda kot altında 231 milyon metreküp su bulunuyor. Kış aylarında baraj içinde inşa edilen motopomplarla sayesinde atıl durumda olan bu suyun 100 milyon metreküpü daha kullanılabilir duruma getirildi.
Böylece Çamlıdere Barajı'nda şu anda 181 milyon kullanılabilir su rezervi var.

KURTBOĞAZI BARAJI:

Eski barajlardan birisi olan Kurtboğazı Barajı'nın toplam kapasitesi 92 milyon 53 bin metreküp. Şu anda bu barajda 14 milyon 132 bin metreküp su rezervi bulunuyor.

AKYAR BARAJI:

Bu barajın kapasitesi 56 milyon metreküp. Barajda şu anda 16 milyon 404 bin metreküp su bulunuyor. Bu barajın suyu Eğrekkaya Barajı'na akıtılıyor.

EĞREKKAYA BARAJI:

Barajın kapasitesi 112 milyon 300 bin metreküp. Şu anda bu barajda da 17 milyon 415 bin metreküp su bulunuyor. Akyar Barajı'ndan gelen suyla birlikte Eğrekkaya Barajı'nda toplanan sular Kurtboğazı Barajı'na aktarılıyor ve bu barajlar Kurtboğazı Barajını besliyor.

ÇUBUK 2 BARAJI:

Ankara-Kızılcıhamam yolu kıyısındaki Çubuk 2 Barajı'nın kapasitesi 22 milyon 445 bin metreküp. Barajda 5 milyon 445 bin metreküplük su rezervi bulunuyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious