Ankara'nın amblemi ne olur?

Ankara'nın amblemi ne olur?.12192
  • Giriş : 10.02.2009 / 20:50:00
  • Güncelleme : 10.02.2009 / 20:48:49

Karayalçın seçilirse, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin cami amblemi değişecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

29 Mart 2009 Yerel Seçimleri yaklaştıkça birçok kentte olduğu gibi, Başkent Ankara'da da adayların seçim çalışmaları ile seçmenlerin icraat beklentileri gündemin nabzını tutmaya devam ediyor. Seçmenin şahsi ihtiyaçlarının dışında manevi talepleri ve beklentileri de bulunuyor. Bunlardan biri ise Ankara Büyükşehir Belediyesi ambleminin akıbetinin ne olacağı beklentilerini içeriyor.

Özellikle muhafazakâr kesim Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ambleminin değişeceği çekincesi içerisinde. Seçmenlerden bir kısmı CHP'nin Başkent adayı Murat Karayalçın'ın göreve gelmesi halinde amblemin "Hitit Güneşi Kursu" olarak değişeceğine kesin gözüyle bakıyor. Bu görüşteki kesim oylarını verirken amblem vaadini de göz önünde bulunduracaklarını ifade ediyor.

Bilindiği üzere 1994 senesinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Melih Gökçek, daha önce "Hitit Güneşi" olan Ankara'nın amblemini göreve geldikten sonra, "Türk ananelerini yansıtmadığı" gerekçesiyle değiştirmiş ve Çankaya Belediyesi sınırları içerinde bulunan Kocatepe Camii, ters hilal ve yıldızdan oluşan şu an ki amblemi kullanmaya başlamıştı. Gökçek, amblemi güvenceye almak için de Belediye Meclisi'nden 50 yıl boyunca değiştirilemeyeceğine ilişkin karar çıkmasını dahi sağlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*