Ankara'nın borcu Meclis'te

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

CHP Milletvekili Zekeriya Akıncı, 903 milyon YTL olduğu iddia edilen Ankara Belediyesi'nin BOTAŞ'a olan doğalgaz borçlarını TBMM gündemine getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Milletvekili Zekeriya Akıncı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlğına verdiği soru önergesinde, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin borçlu olduğu BOTAŞ'ın doğalgaza martta yüzde 5.83, haziranda yüzde 5.74 ve 1 Ağustos itibariylede yüzde 6.8 zam yaptığını hatırlattı.

Erdoğan'dan Botaş'ın doğalgaza sanayi ve konut farkı gözetmeden kısa sürede 3'üncü kez zam yapılmasının nedeni soran Akıncı, BOTAŞ'ın Ankara Büyükşehir Belediyesinden tahsil edemediği alacakları nedeniyle yapamadığı çalışmalar ve aksayan yatırımların açıklanmasını istedi.

Belediyenin tüketicilere doğalgazı peşin olarak satan belediyenin BOTAŞ'a niçin borçlu olduğunun da açıklanmasını talep Akıncı Botaş'ın bu alacağından dolayı EGO'nun lisansının iptali için girişimde bulunacağının doğru olup olmadığını sordu.

AKP'Lİ BELEDİYELERE EK KAYNAK

BOTAŞ'ın zamlarının AKP'li belediyelere ek kaynak yaratılması sonucunu doğurduğunu ileri süren Akıncı, Başbakan Erdoğan'ın belediyenin TEDAŞ'a olan borçlarının karanlıkta kalma tehlikesi doğurup doğurmayacağı sorununu da yanıtlamasını talep etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious