Ankara'nın bütün kimyasını bozdu SABAH

  • Giriş : 20.05.2006 / 00:00:00

Danıştay'daki kanlı katliam girişimi siyaseti gerdi. Karşılıklı çok ağır suçlamalar geldi. Erdoğan ve Baykal birbirlerine yüklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykal: Suçluların telaşıyla saçmalıyor
"Başbakan şaşırmış. Ektikleri zehirli tohumlar kanlı zakkumlarını açınca muhalefeti suçluyor. Hezeyan içinde. Bir an önce Türkiye'yi nereye sürüklemekte olduğunu görsün, aklını başına alsın."

Bakan M. Ali Şahin: Vakit neyse Cumhuriyet gazetesi o "Vakit'i eleştirirken Cumhuriyet'i de eleştirmek lazım. Cumhuriyet, her gün hükümeti ağır şekilde eleştiriyor. Kendimizi hedef gösterilmiş gibi hissediyoruz. Vakit neyse diğer uçta Cumhuriyet o."

Ankara gergin

Başbakan, Baykal'ın "Rejim kırıldı" açıklamasından 24 saat sonra Danıştay'a saldırı olduğuna dikkat çekti ve "Saldırıyı siyaset mi gerçekleştirmiş? Hayır. O zaman Baykal bu komplonun içindedir" dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Danıştay'a yönelik saldırı için, "Derin komplo" nitelemesi yaptı ve "Siyasete kan bulaşmıştır" diyen CHP lideri Baykal'a sert tepki gösterdi: "O zaman Baykal da bu komplonun içindedir." Erdoğan, dün Anıtkabir'de katıldığı 19 Mayıs törenlerinden sonra bazı bakanlarla birlikte ASKİ sosyal tesislerinde kahvaltı yaptı. Erdoğan, kahvaltıda cenaze törenindeki tepkileri değerlendirdi. Saldırı için "derin bir komplo" nitelemesi yapan Başbakan, Baykal'ın, "rejim kırılma noktası yaşayabilir" demesinden 24 saat sonra saldırının gerçekleştiğine dikkat çekti. Erdoğan, Baykal'ın "Siyasete kan bulaştı" sözlerine de sert çıktı: "Bu olayla siyasetin ne alakası var. Biz mi siyasete kan bulaştırdık. Saldırıyı siyaset mi gerçekleştirmiş? Eğer öyle ise bu sözler Baykal'a ait. O zaman Baykal bu komplonun içindedir. Baykal, her zaman olduğu gibi bu olayı da siyaset malzemesi yapıyor."

OYUNA GELMEDİM, GİTMEDİM
Saldırganların hemen yakalandığına dikkat çeken ve "Eğer saldırgan yakalanmasa, bundan sonra ortaya atılacak komplo teorilerini düşünemiyorum" diyen Erdoğan, böyle bir durumda ülkenin nasıl bir aşamaya geleceğini tahmin etmenin zor olduğuna dikkat çekti. Erdoğan, Danıştay 2. Daire üyesi Mustafa Yılmaz Özbilgin'in cenazesine katılmamasının gerekçesini Star gazetesine verdiği demeçte açıkladı: "Bir başbakan olarak önemli bir karar aldım. İngiltere yakın geçmişte önemli terörist bir saldırıyla karşılaştı. Kimse yaşam biçimini değiştirdi mi, başbakan programından vazgeçti mi? Hayır. Çünkü terörist veya bu terörist saldırıyı planlayan kimse, toplumda infial istiyor, programımı değiştirmemi istiyor. Bu oyuna gelmem, terörist karşısında paniğe kapılmış bir başbakan asla olmam. Asla kabul edilemeyecek saldırıda ne yazık ki yaşamını kaybeden sayın Mustafa Yücel Özbilgin'in cenazesine katılmayışımın nedeni, protestolardan çekinmek değildir. Aksine, artık tüm dünyada hakim olan davranış biçimi çerçevesinde hareket ettim."

DERİN NOKTALARA YOL ALIYOR
Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in saldırıya ilişkin "sürprize hazır olun" ifadesiyle ilgili olarak da Erdoğan, "Birtakım bilgiler var. Bu ülke Necip Hablemitoğlu cinayetini yaşamış, sonrasında her şey örtbas edilmiş bir ülke. Bazı derin noktalara doğru yol alan bir komplo olabilir. Ama saldırgan elimizde. Önemli ipuçlarına ulaşılmış durumda. Sonu nereye varırsa varsın aydınlatılması talimatı verdim." Erdoğan, "TSK'nın arkasına sığınarak politika yapma alışkanlıkları" da eleştirerek, "bu durum kendi beceriksizliklerine kılıf hazırlamaktır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious