Ankara'nın derin gündeminde değişiklik paketi var

Ankara'nın derin gündeminde değişiklik paketi var.16326
  • Giriş : 30.04.2008 / 00:35:00
  • Güncelleme : 29.04.2008 / 23:49:12

Erdoğan’ın önünde genel çerçevesi tamamlanmış bir paket bulunsa da kurmaylarıyla istişaresi devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu çalışmadan çok az sayıda ismin bilgisi olduğu için Başbakan, kurmaylarına ve vekillerine genel anlamda görüşlerini soruyor.

Peki Başbakan Erdoğan bu istişareyi göstermelik mi yapıyor?

Asla..

Hatırlarsanız Başbakan’ın cumhurbaşkanlığı seçiminden önce de benzer istişare mekanizmasını işlettiğini göreceksiniz. Vekillerin görüşleri sonrasında elbette taslakta ciddi bir değişiklik beklenmiyor ancak ufak tefek yeniliklerin olma ihtimali de oldukça yüksek

Burada asıl belirleyici faktör hiç şüphesiz MHP olacak. Çünkü bu köşeden daha önce belirtmiştim, AK Parti yönetimi referandum için gerekli olan 330’u bulmakta oldukça endişeli. AK Parti’nin içinde henüz fokurdamasa da kaynayan bir kazan var. Vahit Erdem’in çıkışını bir kenara not edin, ancak asıl mesele AK Parti içerisindeki derin muhalefet. Hiç şüphesiz Başbakan Erdoğan’da olan bitenlerin farkında.

Ancak AK Parti yönetimini rahatlatan hamle MHP’den geldi. MHP’nin Partiler kapatılmasın kişilere siyasi yasak getirilsin şeklindeki ilk teklifi AK Parti cephesinde kabul görmemişti. MHP şimdi yeni bir teklif sunuyor. MHP yeni teklifinde parti kapatmak için gerekçe gösterilecek iddiaların kesinleşmiş mahkeme kararına dayanması gerektiğini savunuyor.

Bu teklif Başbakan Erdoğan tarafından makul karşılandı ve AK Parti ile MHP arasında dirsek teması başladı.

Gelen haberler iki parti arasında bir anlaşma zemininin oluşmaya başladığı yönünde. Son anda bir pürüz çıkmazsa Anayasa değişiklik paketi için geri sayım resmen başlamış olacak. Ve Türkiye, demokrasinin önüne konan bir engeli daha aşmış olacak.

Anlaşma olmazsa ne olacak?

İşte o zaman takvim yaprakları erken seçim için kopacak. Başbakan her ne kadar erken seçime hayır dese de masa da başka seçenek kalmıyor.

Erken seçim ihtimali aslına bakarsanız MHP’nin işine pek gelmiyor. O zaman ufukta AK Parti-MHP anlaşması görünüyor.

SAMANYOLUHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious