Ankara'nın en fazla 1 yıllık suyu var

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Kış mevsiminin beklenilenden kurak geçmesi üzerine başkent Ankara'da su kesintilerinin meydana geleceği gündeme getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Su İşleri (DSİ) verilerinden derlenilen bilgiye göre, 15 Şubat 2007 tarihi itibariyle Ankara'ya içme ve kullanma suyu temin eden barajların toplam kullanılabilir su miktarı 128,6 hektometreküp (hm3) (128,6 milyon metreküp) seviyesinde.

Minimum seviyenin altındaki su miktarı da ortalama 100 hm3 (100 milyon metreküp) olduğu ve bu miktarı da pompaj ile su alma yapısına basılarak İvedik arıtma tesisine aktarılacağı düşünüldüğünde, ortalama günlük tüketim 0,85 hm3 (0,85 milyon metreküp), barajlara günlük giriş baz akımı 0,3 hm3 (0,3 milyon metreküp) olduğu dikkate alındığında, barajlardan günlük 0,55 hm3 (0,55 milyon metreküp) su azalıyor.

Bu şartlarda etkili yağmurların yağmaması durumunda Ankara şehrine en fazla 1 yıl yetecek kadar su bulunuyor.

Türkiye'nin yarı kurak bölgesinde bulunan Ankara ve çevresi için yıllık ortalama yağış miktarı 371,6 milimetre (mm) seviyesinde. Devlet Meteoroloji İşleri verilerine göre en düşük yıllık yağış 1956 yılında 248 mm, en yüksek yağış ise 1963 yılında 614 mm olarak kaydedildi.

-2007 YILI VE SONRASI İÇİN ACİL SU TEMİN PROJESİ-

Öte yandan Ankara'nın nüfus artışına bağlı olarak su talebini Ankara ve çevresinden karşılamak mümkün gözükmüyor. Bundan dolayı Sakarya, Kızılırmak ve Gerede havzalarından birinden mutlaka su temin etmek gerekiyor.

2007 ve sonrası için Gerede sisteminin birinci kademesinin yapımı zorunlu hale gelmiş durumda. Ancak Gerede sisteminin gelişen şartlar göz önüne alındığında pompajlı sistem yerine 30 kilometre (km) uzunluğunda cazibeli tünel marifeti ile suyun Çamlıdere Barajına aktarılması gündeme gelirken, tünel inşaatının uzun zaman alacağı düşünüldüğünde, çok daha kısa sürede bitirilebilecek sistem olan Kızılırmak üzerindeki Kesikköprü barajından yıllık 176 hm3 (176 milyon metreküp) kadar suyun pompaj ile temin edilmesi uygun görüldü.

-2050 YILINA KADARKİ SU İHTİYACI-

Ankara'nın 2050 yılına kadar su ihtiyacının karşılanması için de DSİ, daha önce yapılmış olan çalışmayı uzatarak, Gerede ve Kızılırmak sistemlerinden hangisinin daha önce devreye girmesinin belirlenmesi için bir master plan çalışması yapılmasına karar verdi.

Master plan kademesinde yapılan bu çalışma en iyi sistemin seçilmesini amaçlarken, Kızılırmak ve Gerede sistemleri ayrı ayrı ele alınarak her sistem için çeşitli alternatifler geliştirildi ve Ankara'nın 2050 yılına kadar olan su ihtiyacını kombine veya tek başına karşılayacak olan alternatif çözümler tasarlandı.

Master plan çalışmalarının sonucu olarak ilk aşamada Gerede sisteminin devreye girmesi belirlenirken, buna göre, Gerede sisteminin planlama çalışmaları yapılarak barajlar, isale hatlarının güzergah ve kapasitesi, pompa istasyonları, hidro elektrik santralı (HES) tesisi ve arıtma tesisine ait en iyi alternatifler olarak tespit edildi.

2004 yılından sonraki su ihtiyacının mevcut kaynaklarla karşılanamayacağı belirlendiğinden, Sakarya, Kızılırmak, Gerede havzalarının dışında ve daha ucuz su temin edilebilecek Ovaçayı havzası ve onun kullanılamayan su potansiyeli, Kavşakkaya Barajı ve Derivasyonu planlandı.

Söz konusu barajın inşaatına Ankara Su Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) tarafından başlandı ve bunun 2007 yılında tamamlanması ile sisteme yıllık 58 hm3 (58 milyon metreküp) su temin edilmesi planlandı.

-ANKARA'NIN SU TALEP DURUMU-

Ankara'da Kurtboğazı Barajı 1972, Çamlıdere Barajı 1985, Eğrekkaya Barajı 1993 yılında, Akyar Barajı ise 2000 yılında tamamlandı.

Söz konusu barajlardan Çamlıdere ve Kurtboğazı'ndan isale hattı ile İvedik arıtma tesisine, oradan da Ankara içme suyu şebekesine kış aylarında yaklaşık günde 850 bin metreküp (0,85 hm3), yaz aylarında ise günde yaklaşık 1 milyon m3 (1 hm3) su veriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious