Ankara'nın gündemi yine 367

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

CHP'nin de desteklediği 'Cumhurbaşkanlığı seçimi için 367 milletvekilinin TBMM'de bulunması şart' yorumu AKP'yi kızdırdı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'Toplantı yeter sayısı 184' diyen AKP'li Köksal Toptan'a DYP lideri Mehmet Ağar da destek verdi

Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde görüşmelere başlanması için 367 milletvekilinin bulunması şarttır" tezine YÖK Rektörler Komitesi'nden gelen destek, Meclis'te 367 tartışmasını yeniden alevlendirdi. CHP, Rektörler Komitesi'nin 367 şartına tam destek verirken, AKP, Anayasa ve TBMM İçtüzüğü'ne göre toplantı yeter sayısının 184 olduğunu savundu.
TBMM Başkanı Bülent Arınç, gelecek hafta yapacağı basın toplantısında 367 tartışmalarını da değerlendirecek. TBMM Kanunlar ve Kararlar Dairesi Başkanlığı tarafından "367 gerekmez" görüşünü içeren bir rapor hazırlandığı ve Arınç'ın bu rapora dayanarak tartışmanın yersiz olduğunu dile getireceği öğrenildi. DYP lideri Mehmet Ağar, "Meclis'in toplantı yeter sayısı 184'tür. Diğer yorum hukuku zorlayıcı bir yorum oluyor. Elbette cumhurbaşkanlığı uzlaşmayla olsun, diyalogla olsun, dayatmayla olmasın. Ama hukuku zorlayıcı yorumlara da 'evet' diyebilmemiz söz konusu değildir" dedi. Diğer değerlendirmeler şöyle:

'Kötü misal emsal olmaz'
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol: "367 şartı Anayasa'nın amir hükmüdür. Şimdiye kadar uygulanmamasının nedeni önceki adaylar üzerinde ittifak olmasıdır. AKP, Özal'ın seçimini emsal göstermeye çalışıyor ama kötü misal emsal olmaz. Bütün uygulamaların ona göre yapılacağı anlamına gelmez. Eğer 367 şartı uygulanmazsa CHP Anayasa Mahkemesi'ne gidecektir.
AKP'li Köksal Toptan: "Anayasa TBMM'nin toplantı yeter sayısını çok net bir şekilde düzenlemiştir. Meclis, Cumhurbaşkanı seçmek için yapacağı toplantıda toplantı yeter sayısı için 184 aranır. Bundan önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerine bakıldığında da 367 aranmadı. Niye şimdi aransın ki? Anayasa açık. TBMM İçtüzüğü açık. Hukuki bir tartışma söz konusu değil. Bana göre Anayasa'nın açıklığı karşısında bu iddianın hiçbir gerçekliliği yoktur.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik: Sayın Teziç'in Cumhurbaşkanlığıyla ilgili açıklamalarını değerlendirmeye değer bulmuyorum, yorum yapmama gerek yok.
AKP'li Mustafa Nuri Akbulut: "Anayasa'ya göre toplantı yeter sayısı, üye tam sayısının en az üçte biridir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious