Ankara'da kazan kaynıyor

  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

Abdullah Gül’ün Çankaya Köşkü’ne çıkması, kabine revizyonunu da gündeme getirecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara’da Gül’den boşalacak Dışişleri Bakanlığı koltuğu için en güçlü aday olarak Ali Babacan gösteriliyor.

Babacan’ın dışişleri bakanı olması durumunda ekonomi yönetimine kimin getirileceği konusunda ise çeşitli senaryolar üzerinde duruluyor.

Uzun süredir Köşk’e kimin çıkacağı tartışmalarına yoğunlaşan AK Parti kulislerinde, şimdi de kimin Dışişleri Bakanlığı’na getirileceği tartışılıyor.

Dışişleri Bakanlığı için en güçlü aday Avrupa Birliği Başmüzakereciliği ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevlerini yürüten Ali Babacan.

Babacan’ın dışişleri bakanı olması durumunda ekonomi yönetimi de değişecek.

AK Parti kulislerinde konuşulan senaryolara göre, Babacan’ın yerine atama yapılmaması ve partide kimse küstürülmeden yola devam edilmesi en güçlü ihtimal.

Bu durumda Babacan’a bağlı kurumlar Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’e paylaştırılarak seçime kadar gidilecek.

Diğer bir ihtimal ise her kabine revizyonunda ismi gündeme gelen Genel Başkan Yardımcısı Nazım Ekren’in Babacan’dan boşalması muhtemel koltuğa oturması.

Kabine revizyonuna kadar Gül’ün cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturması durumunda Köşk kadrosunda yapılacak değişiklik de Ankara’da tartışma konusu.

Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olması durumunda dış politikaya ağırlık vereceğinin mesajını verdi.

Gül’ün Köşk’te oluşturacağı kadro, nasıl bir Cumhurbaşkanı olacağının da ipuçlarını verecek.

AK Parti’nin adayı Gül

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayının Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül olduğunu açıkladı.

Başbakan Erdoğan, AK Parti grup toplantısında yaptığı açıklamada Gül’ü "gerekli bütün vasıflara haiz, kamuoyu ve yüce Meclis’te genel kabul görecek, Cumhuriyet’i ve demokrasiyi güçlendirecek bir isim" olarak niteledi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk tur oylama 27 Nisan Cuma günü yapılacak. Yeni Cumhurbaşkanı 16 Mayıs’ta göreve başlayacak. Cuma günü yapılacak ilk tur oylama için Meclis Genel Kurulu saat 15.00’te toplanacak. Seçimin ikinci turu 2 Mayıs Çarşamba, üçüncü turu 9 Mayıs Çarşamba, son tur ise 15 Mayıs Salı günü yapılacak.

Cumhurbaşkanı seçilebilmek için ilk iki turda 367, üçüncü ve dördüncü turda 276 oy gerekiyor. Meclis’te oy kullanma hakkına sahip 353 milletvekili bulunan AK Parti’nin, Abdullah Gül’ü bir veya ikinci turda seçtirebilmesi için 14 oya daha ihtiyacı var. Bu açıdan 20 ANAVATAN, 4 DYP ve 9 bağımsız milletvekilinden 14’ünün desteğini alması gerekiyor.

AK Parti, ilk iki turda bu desteği bulamasa bile üçüncü ve dördüncü turda 276 oya rahatlıkla ulaşabiliyor. Sçimler tamamlandıktan sonra yeni Cumhurbaşkanı 16 Mayıs’ta Genel Kurul’da ant içerek görevine başlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious