Ankara’ya ‘akın’ var TÜRKİYE

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

DÜN Türkiye’ye gelen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşen Bakan Gül, iki ülke arasında çok boyutlu bir ortaklığın var olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye’nin hem bölgedeki hem de dünya siyaseti üzerindeki ağırlığı giderek artmaya başladı. Bu çerçevede son 3 ayda 5 devlet başkanı, 2 başbakan ve 12 dışişleri bakanı Ankara’ya geldi. Türkiye’yi ziyaret eden liderlerin ele aldığı konuların başında Ortadoğu barışı gelirken, ağırlıklı olarak İsrail-Filistin anlaşmazlığı yer kapladı. Bunu takip eden diğer konular ise, İran’ın nükleer silahlanması, Irak’ta iç savaş tehlikesinin artması oldu.

Aynı şekilde Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve hemen akabinde doğalgaz hattının da hayata geçecek olması ile Türkiye’nin bir enerji köprüsü haline gelmesi de gündemdeki konular arasında yer aldı. Ankara’daki diplomasi trafiğinin başında öncelikle Ortadoğu’daki istikrarsızlık vardı. Hamas’ın geçtiğimiz aylarda Ankara’yı ziyaretiyle başlayan diplomasi trafiği ABD Dışişleri Bakanı Rice’ın Ankara ziyaretiyle hızlandı. Rice, bilindiği gibi İran dahil Ortadoğu’yu masaya yatırarak Türkiye’nin desteğini istedi. Türkiye de bölge ve dünya barışı için Ortadoğu konusunda üzerine düşeni yapma sözü verdi. Hem Gül hem Rice, Filistin-İsrail anlaşmazlığında Hamas iktidarına seslenerek, “uluslararası beklentilerin” cevaplanması talebinde bulundu.

Larijani Ankara’da
25 Nisan’da Türkiye’yi ziyaret eden Rice’ın gidişinin hemen ardından bu sefer Ankara’ya İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Dr. Ali Larijani geldi. Ancak İran Ankara’dan nükleer silahlanma konusunda beklediği desteği bulumadı. Ankara Larijani’ye çok net olarak, “Uluslararası toplumun beklentilerini karşılayın, nükleer silahlanmaya son verin. Bölgede nükleer silaha sahip bir ülke ve komşu istemeyiz” mesajını verdi.

Hamas’ın hemen ardından İran ziyaretinin izleri daha silinmemişken üç gün önce Ankara bu sefer de İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’yi ağırladı. Livni özellikle, Ortadoğu barışına yeni alternatif olarak gördükleri ‘yol haritası’ konusunda Ankara’nın desteğini istedi. Livni ile görüşen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, çözümün ancak “bağımsız iki devletle” mümkün olabileceğini belirterek, tek yanlı bir “sınır belirleme”ye sıcak bakmadıklarını İsrailli meslektaşına aktardı. Gül, Livni’nin “Türkiye’nin barışa destek” talebine sıcak baktıklarını belirtirken, “Türkiye’nin barış için elinden geleni yapmaya hazır olduğu”nu vurguladı. Livni’nin İran konusundaki “işbirliği” talebine de Gül, “Biz de bölgede nükleer güce sahip ülkeler istemiyoruz” diyerek cevap verdi.Livni’nin hemen ardından bu sefer Ankara, Rusya’dan önemli bir konuğu ağırladı. Ankara’ya dün gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dışişleri Bakanı Gül ile buluştu ve özellikle Türkiye’yi “enerji koridoru” haline getiren projeler konusunu masaya yatırdı. Lavrov’un dosyasında ayrıca yine İsrail-Filistin anlaşmazlığı ile İran dosyaları vardı. Lavrov’un gezisi Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Rusya gezisine altyapı hazırlığı kapsaması açısından da önemli bir olaydı. Lavrov’un Gül’le yaptığı ikili zirvede enerji alanında yeni işbirliği tekliflerinde bulunduğu öğrenildi.

Almanya ile İran
Livni, lavrov derken sıkı bir gündem içinde olan Ankara bugün de Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’i ağırlayacak. Akşam saatlerinde Ankara’da olması beklenen Alman Bakan’ın koltuğunun altında da yüklü bir gündem bulunuyor. Edinilen bilgiye göre, Steinmeier’in dosyasında özellikle AB süreci ağırlıklı olarak yer alacak. Steinmeier’in masaya yatıracağı bir diğer nokta ise İran konusu olacak. Almanya İran’a ekonomik yaptırım uygulanarak nükleer araştırmalardan vazgeçilmesi konusunda tavır koyarken, Steinmeier’in aynı görüşü Gül’e de aktarması bekleniyor. Ankara’nın trafiği elbette bunlarla sınırlı kalmadı. Ukrayna’dan Paraguay’a, Afganistan’dan Estonya’ya kadar 30’a yakın ülkeden devlet başkanları, dışişleri bakanları ve diğer bakanlar Ankara’ya gelerek kendi ülkeleri ile ilgili temaslarda bulundu.

Son 3 ayda gelen yabancı liderler:

Mart: Ukrayna Dışişleri Bakanı Borıs Tarasyuk, İran Meclisi Dış Siyaset, Ulusal Güvenlik ve Savunma İşleri Komisyonu Başkanı Alaeddin Boroujerdi, Gökoğuz (Moldova Cumhuriyeti’ne bağlı özerk) Yeri Başkanı Gheorghe Tabunşcic, Paraguay Dışişleri Bakanı Leile Rachıd, Afganistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hamid Karzai

Nisan: Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Paet, Polonya Dışişleri Bakanı Prof. Stefan Meller, Bangladeş Başbakanı Begüm Halide Zia, Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, Pakistan Dışişleri Bakanı Hurşid Mahmud Kasuri, Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmoud Abbas, ABD Dışişleri Bakanı Condoleeza Rıce, Avustralya Genel Valisi (Em.) Tümg. Mıchael Jeffery, Pakistan İslam Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Ahmad Khan Sherpao

Mayıs: İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Dr. Ali Larijani, Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Khalid Bin Ahmed Bin Muhammed Al Khalifa, Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Khalıd Bin Ahmed Bin Muhammed Al-Khalıfa, Makedonya Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Bayan Radmila Sekerinska, Kolombiya Dışişleri Bakanı Carolına Barco, Finlandiya Başbakanı Mattı Vanhanen, Kuveyt Başbakan Yardımcısı Ve Dışişleri Bakanı Dr. Mohammad S. Al-Salem Al-Sabah, İsrail Başbakan Yardımcısı Ve Dışişleri Bakanı Tzıpı Lıvnı, İsveç Kralı Carl Xvı Gustaf Ve Kraliçe Sılvıa, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov

Bakan Gül: Rusya ile iş birliği çıkarımıza

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye ile Rusya arasında çok boyutlu bir ortaklığın söz konusu olduğunu söyledi. Gül, dün Ankara’ya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin Rusya’nın dostluğu ve iş birliğine önem verdiğine işaret eden Gül, Rusya’yı stratejik önemi olan, bölgenin önemli bir aktörü olarak gördüklerini ifade etti. Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacminin 15 milyar dolar olduğunu kaydeden Gül, hedefin 25 milyar dolar olduğunu belirtti. İkili ilişkilerin önemli boyutlarından birinin de enerji alanındaki iş birliği olduğunu vurgulayan Gül, bunun somut örneğinin Mavi Akım projesi olduğunu söyledi. Gül, Türkiye’nin sadece kendi ihtiyacı için değil, başka ülkeler açısından da bir enerji terminali haline gelmek üzere olduğunu belirterek, “Kendi çıkarlarımız ve ticari bütün şartlar göz önüne alınarak enerjinin dünya barışına hizmet etmesi açısından da önemli bir konu olduğuna inanıyorum. Rusya ile enerji konusundaki iş birliğimiz devam edecektir. Bu iş birliğinde büyük potansiyel vardır ve her iki ülkenin de çıkarınadır” diye konuştu.

Lavrov’dan övgü
Konuk bakan ise, Rus şirketlerinin Türkiye’de yatırım arzusunda olduğunu ve özellikle nükleer enerji, petrol ve doğal gaz alanlarında ciddi yatırım imkanları gördüklerini ifade etti. Enerji alanındaki iş birliğinin her iki ülkenin de ulusal çıkarlarına uygun olduğunu belirten Lavrov, Türkiye’nin bu iş birliği çerçevesinde sorumlu ve ciddi bir tavır sergilediğini, siyasi kaygıları sürece katmamaya kesinlikle özen gösterdiğini ve bu yaklaşımı takdir ettiklerini bildirdi.

İran mutabakatı
Türkiye ile Rusya, İran konusunun diplomatik yollardan çözümü ve İran’ın nükleer enerjiyi barışçıl amaçla kullanması konusunda tam mutabakata vardı. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Sayın Gül ile aynı kürsüyü paylaşıyoruz. Omuz omuza duruyoruz, aynı yöne bakıyoruz görüşümüz aynıdır” derken, Dışişleri Bakanı Gül de “Bugün iyimser olmamız için birçok gerekçe var. Düne göre daha iyimseriz” dedi. Lavrov bugün Viyana’da yapılacak olan BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya’nın katılımı ile yapılacak ve İran’a bir öneri metninin sunulacağı toplantı öncesinde tüm tarafların uzlaşmaya engel olmaması uyarısında bulundu. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin üstün nitelikli ortaklık düzeyine eriştiğini söyleyen Lavrov, Rus şirketlerin Türkiye’de enerji alanındaki ihalelere ve özellikte nükleer enerji alanındaki ihaleye talip olduklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in gelecek dönemde de Rusya’yı ziyaret edeceğini ifade eden Dışişleri Bakanı Gül, Lavrov’a Türkiye’nin Kıbrıs Eylem Planını anlattı, Lavrov ise Kıbrıs konusunda açık destek vermekten kaçındı. Edinilen bilgiye göre görüşmede ayrıca İran, Irak, Filistin, İsrail, Kıbrıs, Suriye-Lübnan ilişkileri ile Karadeniz gibi, iki ülkeyi yakından ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konular görüşüldü.

Bu arada, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edildi. Çankaya Köşkü’ndeki kabulde Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious