Ankara'ya Kızılırmak'tan gelecek su 1 ay daha gecikti

Ankara'ya Kızılırmak'tan gelecek su 1 ay daha gecikti.12742
  • Giriş : 09.10.2007 / 09:07:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:13:56

Ankara’ya Kızılırmak’tan gelecek su, işçilerin bayram için memleketlerine gitmesi nedeniyle gecikecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, Ankara'ya Kızılırmak'tan su getirme projesinin, belediye işçilerinin bayram tatili için memleketlerine gitmesi nedeniyle 1 ay daha gecikeceğini açıkladı

Su sıkıntısını “Allah"ın işi” olarak niteleyen ve Ankaralılara “Tatile çıkın” önerisi yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bu kez de belediye personelinin “bayram tatili” nedeniyle Kızılırmak"tan su getirme projesinin bir ay aksayacağını açıkladı. Daha önce “kovada yıkanma” formülleri de öneren Gökçek, Ankaralıların su tasarrufuna özen göstermediğini de söyledi, aksine su tüketiminin arttığını belirtti.

Belediye Evi"nde dün gece verdiği iftarda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gökçek, başkentin su ihtiyacını karşılamak üzere yapımı gerçekleştirilen Kızılırmak Projesi"nin bayram tatili nedeniyle gecikeceğini bildirdi. Gökçek, “bayram tatili için işçilerin memleketlerine gideceklerini ve bu nedenle tekrar işe başlamalarının bir haftayı bulacağını tahmin ettiğini” belirterek, şunları söyledi:

KASIM"DA BİTMESİNİ UMUYORUM

“Proje, normalde Aralık ayı sonuna kadar biter, bunu "Ekim sonuna almaya çalışıyoruz" demiştim. Maalesef Ekim değil, Kasım sonuna olacak gözüküyor. Üç hat olan projenin iki hattının toplam uzunluğu 250 kilometre. Bunun üç kilometresi kaldı. Bu da birkaç günlük iş. Depoların tamamı bayrama kadar bitecek. Motor, pompa ve vantuzlar gelmeye başladı, montajları yapıldı. Onlar da bitince borulara su vermek istiyoruz. Olası arızaları görmek için, borulara bölüm bölüm su vereceğiz. Umut ediyorum, Kasım ayı içinde bu işi bitirmiş olacağız.”

SU TÜKETİMİ ARTTI

Su tasarrufu konusunda vatandaşların gerekli özeni göstermediğini savunan Gökçek, “Bir ara su tüketimi 750 bin metre küpe düşmüşken, son dönemde günde 850 bin metre küp su tüketiyoruz. Su tüketiminde çoğalma var” diye konuştu. Gökçek, barajların ölü havzalarında 120-130 milyon metre küp su olduğunu bunların da kullanılacağını belirtti.

DOĞALGAZ VE METRO ÇALIŞMALARI

Melih Gökçek, doğal gaz dağıtım işinin özelleştirilmesindeki ihale tarihinin belirlenmesi için Rekabet Kurulunun kararını beklediklerini söyledi. Gökçek, özelleştirmeden elde edilecek geliri metro inşaatlarının tamamlanması için kullanacaklarını hatırlatarak, Çayyolu Metrosu"nun inşaatının yüzde 98"nin, Sincan Metrosu"nun yüzde 74"ünün, Keçiören"in yüzde 40"lar civarının, Söğütözü Metrosu"nun yüzde 45-50"sinin tamamlandığını ifade etti.

ÇANKAYA BELEDİYE BAŞKANI DA KATILDI

Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz"ın da katıldığı iftarda, bazı gazetecilerin Gökçek"e “Eryılmaz"la aranızdaki buzları erittiniz mi?” sorusuna Gökçek “İnşallah” karşılığını verdi.

Eryılmaz ise aynı konuya ilişkin şunları söyledi: “Ankara"da buzlanma olmaz. Başkanım sağ olsun, bizi iftara davet etti. Belediye çalışmalarında böyle şeyler oluyor zaman zaman. Başkan bize söylüyor, biz düşüncelerimizi aktarıyoruz. Bunları "buzlanma, kavga, dövüş" gibi vermemek lazım. Şu anda 1.5 senemiz kaldı. Mümkün olduğunca iyi işler yapmaya çalışıyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious