'Ankara'yı 2010'da ağır sorunlar bekliyor'

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Başkanı Zafer Şahin, “2010 yılı ve sonrasında Ankara'yı çözümü zor ve ağır sorunlar bekliyor” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, 2005 yılında Ankara'da düzenledikleri, “Ankara'da Uygulanan Ulaşım Politikaları ve Kente Etkileri” sempozyumundaki bilimsel verilerden derledikleri “Ankara 2010 Ulaşım Öngörüsü Raporu”nu, kamuoyuyla paylaşmak amacıyla bugün bir basın toplantısı düzenledi.

Oda başkanı Şahin, Ankara'daki aşırı kentsel yayılma ve otomobil odaklı ulaşım politikalarının son 10 yıllık maliyetinin 9 milyar dolar olduğunu söyledi. Şahin, “2010 yılına gelindiğinde ne yazık ki fazladan harcanan akaryakıt maliyeti 10 milyar dolar seviyesini aşacak, şimdiden önlem alınmazsa kayıplar, geri dönülemez bir noktaya varacaktır” diye konuştu.

Zafer Şahin, başkentteki araç sayısındaki artışın, 2010 yılında hava kirliliğinde kenti dayanılmaz noktaya getireceğine de dikkat çekti. Araç sayısının, hava kirliliğinde yüzde 360'lık bir artışa neden olacağını ifade eden Şahin, “Bu da kışları daha kirli bir hava, yapılan katlı kavşaklara rağmen daha fazla tıkanan trafik ve kıt kaynaklarımızın heba olması anlamına gelmektedir” dedi.

2010 yılı sonunda, Ankara'daki toplam araç sayısının 1 milyon 500 bini bulacağını kaydeden Şahin, araçların, yol yüzeyinde işgal ettikleri alanın yüzde 80'i bulacağını, önlem alınmadığı takdirde otopark sorununun daha da ağırlaşacağını ifade etti.

Zafer Şahin, yol genişletme ve katlı kavşaklarla yaratılan kapasitenin de yetersiz kalacağını söyledi. 2010 yılında, İstanbul yolunun Ulus'tan Anadolu Bulvarı Kavşağı'na, Eskişehir yolunun ODTÜ Kavşağı'na kadarki kısımlarında ve Konya yoluna kadar merkez çeperindeki bütün yollarda trafik sıkışıklığı bekleneceğini belirten Şahin, “Merkezin batı ve güney yönünde ve Konya yolu doğusunda kalan bölgede, ileri düzey trafik sıkışıklığı beklenmektedir” dedi.

“KIZILAY CEHENNEM OLACAK”

Yapımı devam eden raylı sistemler hizmete girdiğinde, işe gidiş ve işten çıkış saatlerinde Kızılay'daki metro istasyonundan bir saatte 100 bin kişinin çıkmasının beklendiğini ifade eden Şahin, “Bu insanların çıktıkları anda kullanacakları yaya mekanları, aktarım yapacakları toplu taşım olanakları şimdiden geliştirilmeye başlanmazsa Kızılay, yayalar için cehennem halini alacaktır” diye konuştu.

Vakit kaybedilmeden planlı bir kentsel gelişme ve ulaşım politikası uygulanmaya başlanması gerektiğini söyleyen Şahin, sorunun çözümü için bilim adamlarının orta ve uzun vadeli 3 temel öneri getirdiklerini dile getirdi.

Zafer Şahin, buna göre Ankara için yeni bir nazım planının üretilmesinin, yeni bir ulaşım ana planının yapılmasının, kentteki tüm yatırım kararlarının bu planlara uygun hale getirilmesinin gerekli görüldüğünü kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious