Ankara'yı susuz bırakan gecikmeye kim sebep oldu?

Ankara'yı susuz bırakan gecikmeye kim sebep oldu? .12742
  • Giriş : 02.08.2007 / 18:39:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 12:44:01

Ankara’yı susuz bırakan İçmesuyu 2. Merhale Projesi’ndeki "gecikmeye" kim sebep oldu?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara'yı susuz bırakan İçmesuyu 2. Merhale Projesi'ndeki "gecikmeye", bizzat Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in kararının yol açtığı ortaya çıktı.

DSİ'nin her yıl revize ettiği öngörülere göre Ankara İçmesuyu 2. Aşama Projesi'nin 2005'de devreye alınması gerekiyordu. Gökçek, bundan üç yıl önce, ASKİ'yi Gerede'den getirilecek içmesuyu projesi için kredi görüşmelerine davet eden Hazine Müsteşarlığı'na "Borç stoklarımızı arttırmak istemiyoruz. Bizim önceliğimiz içmesuyu değil, metro projesi. Finansman kaynaklarımızı öncelikli projemiz olan metroya ayıracağız" diye yanıt yazdı.

GEREDE PROJESİ

Ankara'nın 2050 yılına kadar olan içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı, önce Gerede Sistemi, daha sonra ise Kızılırmak Sistemi ile karşılanacaktı. Gerede Sistemi'yle, bölgedeki Ulusu Çayı'nda alınacak yılda 230 milyon metreküp su, Çamlıdere Barajı'na yönlendirilecek, DSİ kontrolünde ASKİ'nin yürüteceği proje kapsamında 30 kilometre uzunluğunda tünel açılacaktı. DSİ'nin raporuna göre projenin 2008'de bitmiş olması gerekiyordu. Gerede Sistemi Ankara'nın 2027'ye kadarki su ihtiyacını karşılayacaktı.

"SU ÖNCELİĞİMİZ DEĞİL"

Gökçek'in mektubu şöyle:

"İlgi: 5 Mart 2004 tarih ve 525 sayılı yazınız

Ankara şehrinin 2027 yılına kadarki su ihtiyacının karşılanması amacını taşıyan ve DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmesi düşünülen Ankara İçmesuyu 2. Merhale projesinin kısmi finansmanını, Japan Bank For International Cooperation (JBIC)den sağlanması amacıyla ASKİ Genel Müdürlüğümüzün borçlandırılması öngörülmekte ve görüşmelere katılımları talep edilmektedir.

Her ne kadar 23 Mayıs 5 Haziran 2002 tarihleri arasında bir protokol imzalanmışsa da bu konu tamamen Başkanlık makamının bilgi ve direktifleri dışında yapılmıştır. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin ihtiyacı olan suyu temin ve kullanıma hazır hale getirilmesiyle ilgili yatırımların, bundan böyle gerek mevcut Hazine garantili borçlarımızın arttırılmaması ve gerekse yatırım maliyetlerinin azaltılması amacıyla Yap-İşlet-Devret metoduyla yaptırılması düşünülmektedir.

Ayrıca halen belediyemiz tarafından ilimizde yapımı devam eden 3 adet toplam 40 kilometre uzunluğunda metro inşaatı devam etmektedir. Bu proje belediyemizin ilk öncelikli projesidir. Borç stoklarımızı arttırmamak ve öncelikli projelerimize kaynak ayırmak amacıyla, sözkonusu su temin projesinin finansmanına katılamayacağımızı ve bu projenin tamamen DSİ imkanlarıyla yaptırılmasının daha uygun olacağı kanaaatiyle, durum bilgilerinize arz ederim."

Altında imzası var

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in imzaladığı ve Hazine'ye giden mektup 9 Mart 2004 tarihli.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious