Ankara'yı susuz günler bekliyor

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'daki barajlarda su seviyesinin düşmeye devam ettiğini, böyle devam ederse Ankara'da bir ay sonra kısıtlamalara gidileceğini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gökçek yaptığı açıklamada, barajlardaki su seviyesinin sürekli düştüğünü bundan dolayı da büyük bir sıkıntı ile karşı karşıya bulunduklarını belirterek, "Böyle giderse bir ay sonra kısıtlamalara ya da dönüşümlü su verilmesine başlayabiliriz" şeklinde konuştu.

Gökçek, "Çok büyük ve dev bir sıkıntı" olarak nitelediği barajlardaki su sorununa değinerek, "Ankara'ya iki ayrı taraftan su geliyor. Günde yaklaşık 900 metreküp su alıyoruz. Bunun yarısını Kurtboğazı'ndan, yarısını da Çamlıdere'den alıyoruz. Kurtboğazı'nda şu anda kalan su 18 milyon metreküp. Kurtboğazı'nı besleyen, arkasındaki Akyar ve Eğrekkaya Barajları'nda da toplam 14-15 milyon metreküp su var. Buradan günde 400 bin metreküp civarında Ankara'ya su veriyoruz. Demek ki, sadece Kurtboğazı'nı düşünsek, su bitiyor." Dedi.

Çamlıdere'de de su seviyesinin düştüğünü kaydeden Başkan Gökçek, "Şimdiye kadar başımıza gelen bir iş değil. Yeni motorlar koydurduk oraya. Ankara'ya suyu çekerek vereceğiz" diye konuştu.

Gökçek, motopomplar aracılığıyla Çamlıdere'den Başkent'e en fazla 400-600 bin metreküp su sağlanabileceğini belirtirken, bunun su konusunda mutlak bir kısıntı anlamına geldiğini belirtti.

En önemli sorunun, dönüşümlü su verilmesi sırasında yaşanacak zorluklar olduğunu ifade eden Gökçek, "Bir gün bir bölgeye su vereceğiz, bir gün vermeyeceğiz. Bir bölgeye su verdiğiniz zaman, alt kotlarda bütün vatandaşlar yükleniyorlar. Üst kotlara isteseniz de istemeseniz de suyu gönderemiyorsunuz. Bütün bu işi çözmek için elimizde de yeterince su yok. Bunların hepsini değerlendiriyoruz" dedi.

Gökçek, geçen yıl Gerede'den Kazan'a kadar olan bölgeye kar ve yağmurun yağdığını, Kazan'dan sonra kar ve yağmurdan eser kalmadığını, ancak Ankara'nın içine girildiği andan itibaren, kar ve yağmurla karşılaşıldığını ifade etti. Barajların bulunduğu bölgede yağışlarda büyük bir azalma olduğunu söylene Gökçek, "Sıkıntımız büyük" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious