Anket, DTP'nin Kürtleri temsil etmediğini ortaya koydu

  • Giriş : 10.11.2007 / 09:55:00

Metropoll'ün Güneydoğu'da yaptığı anket çalışması DTP'nin Kürtleri temsil etmediğini ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Araştırmaya katılanların yüzde 45'i 'DTP bizi temsil etmiyor' derken, yüzde 52'si 'parti PKK'yı terör örgütü ilan etmeli' görüşünde.

Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaptığı terör ve Kürt sorunu konulu araştırmalardan çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Araştırmaya katılanların ezici çoğunlu DTP'nin kendilerini temsil etmediğini düşünürken, PKK'yı terör örgütü olarak görenlerin oranı yüzde 52.1 oldu.

Siirt, Şırnak, Batman, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Hakkari, Bitlis, Muş, Van, Tunceli, Bingöl ve Ağrı'da 1 - 3 Kasım tarihleri arasında bin 79 kişi ile görüşülerek yapılan araştırmaya katılanlara kendilerini nasıl tanımladıkları, hayatlarından memnun olup olmadıkları, PKK'ya bakışları, sınır ötesi operasyonla ilgili görüşleri ve siyasi tercihleri soruldu.
TERÖR İKİNCİ SORUN
Araştırmada çarpıcı sonuçlardan biri Türkiye'nin gündemini aylardır işgal eden terör konusunun bölgede işsizlikten sonra önemli bir sorun olarak görülmesi. Ankete katılanlardan yüzde 41. 9'u, işsizliği en önemli sorun olarak görürken, terör yüzde 14.7 ile ikinci sırayı, ekonomik geri kalmışlık ise yüzde 10.9 ile üçüncü sırayı aldı.

Araştırmadan diğer çarpıcı başlıklar şöyle:

Parti PKK'ya terör örgütü demeli
Araştırmaya katılanlar DTP'nin PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmesi gerektiğine inanıyor. "DTP'nin PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmesi gerektiği görüşüne katılıyor musunuz'" sorusunu 'Evet' diye cevaplayanların oranı yüzde 52.5 oldu. Hayır diyenler 29.4'te kaldı.

AK Parti çözümde başarılı
AK Parti Kürt sorununa bir çozüm arayışında mı'" sorusuna katılımcıların yüzde 64.5'i 'evet' cevabını verdi. AK Parti'nin bu sorunu çözeceğine inananların oranı ise yüzde 60 oldu. Katılımcıların yüzde 57.9'u AK Parti hükümetinin terör politikalarını yeterli gördüğünü ifade ederken, terörün önlenememesinin nedenleri arasında işsizlik ilk sırada yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious