Anket yapılınca acı gerçek anlaşıldı!

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Bağımsız Eğitimciler Sendikası AR-GE Kurulu'nun Ankara'da bin 855 öğrenci velisi ile yürüttüğü "anket araştırma" çalışması raporu velilerin çoğunun çocuklarının eğitim durumuna kayıtsız olduklarını gözler önüne serdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sendika AR-GE Kurulu Araştırma Raporu'na göre; anne-babaların yüzde 66'sı çocuklarının derslerine yardım etmiyor, ödevlerini kontrol etmiyor. Babaların yüzde 22'si çocuğunun kaçıncı sınıfa gittiğini, yüzde 67'si çocuğunun öğretmeninin adını bilmiyor. Yüzde 89'u çocuğunun dershaneye gitmeden üniversiteyi kazanabileceğine inanmıyor. Annelerin yüzde 59'u, babaların yüzde 64'ü kız çocuklarının okumasını daha önemli görüyor. Anne-babaların yüzde 27'si çocuğunun lisans ve lisans sonrası eğitim görecek kapasitede olmadığını düşünüyor. Velilerin yüzde 79'u liselerin 4 yıla çıkartılmasını doğru bulmadığını ve kaynak israfına yol açtığını düşünüyor.

Araştırma, velilerin, en az diyaloga geçtikleri ve en az tanıdıkları öğretmenin de, Okul Rehberlik Öğretmeni olduğunu ortaya koyuyor. Velilerin yüzde 63'ü çocuğunun üniversiteyi bitirse de işsiz kalacağına inanıyor. Anne-babaların yüzde 77'si çocuğuna okul kitabı dışında kitap almıyor. Öğrencilerin yüzde 11'inin evinde bilgisayar bulunuyor. Öğrencilerin yüzde 68'inin cep telefonu var.

İlköğretim öğrencileri büyüdüklerinde sırasıyla ses sanatçısı, aktör, futbolcu, polis, manken, asker, doktor, milletvekili, sekreter ve öğretmen olmak istiyor. Lise öğrencilerinin velileri ise çocuklarının en çok bankacı, borsacı, futbolcu, sanatçı, turizmci, asker ve iş adamı-ihracatçı olmak istediklerini belirtti. Rapora göre; bin 855 öğrenci velisinden yalnızca 5 veli çocuğunun öğretmen olmak istediğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious