Anlayışımız, insan temelli olmalıdır

Anlayışımız, insan temelli olmalıdır.13188
  • Giriş : 10.12.2008 / 19:58:00

Baykal, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabulünün 60. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, ''insanlık alemini sevgiyle ve saygıyla selamladığını'' ifade ederek şu açıklamayı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, sadece İnsan Hakları Günü'nün yıl dönümünde değil, yaşamın her anında ve her gün insanı temel alan, insana odaklanan, insanı baş tacı yapan bir anlayışın esas alınması gerektiğini belirtti.

Baykal, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabulünün 60. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, ''insanlık alemini sevgiyle ve saygıyla selamladığını'' ifade ederek, ''insanların kişilik ve kimliklerinin yanı sıra temel hak ve özgürlükleriyle sağlıklı, huzurlu, özgür ve mutlu yaşamalarını'' diledi. Baykal, şunları kaydetti:

''Ne yazık ki Irak ve Afganistan'da sivil halkın katledildiği, toplu katliamların yaşandığı, ülkemizde insan hakları ihlallerinin arttığı, işkencenin, kötü muamelenin gündemden düşmediği, işsizliğe, aşsızlığa, açlığı mahkum edilen insanların sadakaya alıştırıldığı, Başbakan'ın vatandaşına 'çek git' veya ''pompalıyla kendini koru' dediği koşullarda İnsan Hakları Günü kutlanıyor.

Sadece İnsan Hakları Günü'nün yıl dönümünde değil, yaşamın her anında ve her gün insanı temel alan, insana odaklanan, insanı baş tacı yapan bir anlayışı esas almalıyız. Cinsiyeti, mezhebi, inancı, ideolojisi, felsefesi, tahsili, terbiyesi, parası, pulu ne olursa olsun insan insana eşittir. Bunu kabul edelim. İnsanı bir sınıfa, bir ideolojiye, bir başka kimliğe indirgemeyelim. Onu devlet olarak tarif etmeye kalkmamak, ona kisve, ona kimlik izafe etmemek lazımdır. Bırakalım herkes kendi kimliğini kendisi tarif etsin, kendi anlayışını kendisi ortaya koysun. 'Sen şusun, sen busun' deme hakkı ne devlette vardır ne de herhangi bir kimsede. O nedenle bir Başbakan kalkıp bir insanımıza 'çek git' diyemez.''

''İnsan Hakları Günü'nde görevin, soyut insan sevgisinden bahsetmek olmaması gerektiğini'' belirten Baykal, ''Önce insan ama boynu bükük insan değil. İnsan ama karnını doyuramayan insan değil. İnsan ama 'yarın halim ne olacak' diyen insan değil'' ifadesini kullandı.

Deniz Baykal, insanın, ihtiyaçlarını karşılayabilen, kimseye boyun eğmeden, sadaka beklemeden, çoluğunu çocuğunu, eşini, anasını, babasını namerde muhtaç etmeden yaşatabilen insan olması gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*