Anlık istihbarat dedikleri bu mudur?

  • Giriş : 04.10.2008 / 22:57:00

Aktütün Karakolu'na düzenlenen hain saldırıyla birlikte gözler yeniden K.Irak'a çevrildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Saldırıyı gerçekleştiren 350 kişilik terörist grup Irak sınırından Türkiye'ye sızdı. PKK'lı teröristler saldırıya uçaksavar, ağır makineli biksi, taşınabilir havan toplarıyla geldi.Yanlarındaki ağır silahları da katırlarla sınırdan geçirdiler.

Terörle mücadele konusunda Türkiye'ye 'anlık istihbarat' verdiğini açıklayan ABD, 350 teröristin Irak sınırından sızması konusunda Türkiye'ye yine herhangi bir istihbarat vermedi.

Sınır ötesi operasyona 'Türkiye derhal Irak topraklarını terketmeli' diyerek tepki gösteren ABD yönetimi, terörle mücadele konusunda Irak yönetimi ile koordineli hareket edilmesi çağrısında bulunmuştu.

Ancak bütün bu çağrılara rağmen, Barzani'nin kontrolünde olan ve ABD ordusunun aktif olarak görev yaptığı Irak'tan sızmalar devam ediyor.

ORASI İNSANSIZ BÖLGEYMİŞ!

TSK'nın Kandil'e düzenlediği operasyona "Topraklarımızdaki operasyona bir an önce son verin" şeklinde tepki gösteren Barzani yönetimi, son saldırıdan sonra bir açıklama yaparak topu üstünden attı.

Barzani yönetiminin sözcüsü, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin yetkilisi Cebbar Yaver, yaptığı açıklamada "Hakkari saldırısını kınıyoruz. Olaydan büyük üzüntü duyduk. Biz insanların ölmesini istemiyoruz. Sorunların diyalogla çözülmesinden yanayız. Bu saldırı bizim sınırlarımızın dışında olmuştur. Bu konuda bizim bir şey yapmamız mümkün değildir. Orası insansız dediğimiz kontrolsüz bölgedir" dedi.

KANDİL'DE KARAR VERDİLER

Çeşitli kaynaklara göre hain saldırının planları, 26 Eylül'de Kandil Dağı'nda toplanan PKK'nın üst düzey yöneticilerinin katıldığı toplantıda yapıldı.
Aralarında Murat Karayılan, Cemil Bayık, Feyman Hüseyin, Duran Kalkan'ın da bulunduğu 30 kadar PKK yöneticisi, sonbaharda yapılacak eylemleri kararlaştırdı. Toplantıda terör örgütünün İran'da faaliyet gösteren kolu olan PJAK geçici olarak İran topraklarına çekilip, sınırdan Türkiye'deki jandarma karakolları ve askeri hedeflere saldırması talimatı verildi.

KYB: TÜRK SAVAŞ UÇAKLARI KANDİL ÜZERİNDE

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliği'nin internet sitesi, Türk savaş uçaklarının bugün Kuzey Irak'taki PKK'lı terörislerin üs olarak kullandığı Kandil Dağı üzerinde uçtuğu haberini verdi.
İnternet sitesinin bölgedeki kaynaklara dayanarak verdiği haberde, savaş uçaklarının henüz herhangi bir bombalama operasyonuna katılmadığını, bu uçuşların keşif amaçlı olduğu belirtildi.

BORDO BERELİLERDEN SICAK TAKİP

Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın Bordo Bereli timleri, kaçan teröristleri etkisiz hale getirmek için başlattıkları kapsamlı operasyon sürüyor. Bordo Berelilere bölgeye indirilen Jandarma Özel Harekat Timleri ve özel eğitimli komandolar da destek verirken, kaçan teröristleri etkisiz hale getirmek için timler sınırın karşı tarafına geçerek sıcak takip yapıyor.
Hava destekli sürdürülen operasyonlarda Türkiye- Irak sınırında yer yer şiddetli çatışmalar çıkarken, kobra helikopterler Aktütün Karakolu'na saldıran teröristlerin daha önceden saklanmak için kazdığı sığınakları gün boyu vurmaya devam etti.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*