Anma günü olmaz 'helva günü' kutlayalım

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Kasım ayının üçüncü Pazar gününün Dünya Trafik Mağdurlarını Anma Günü ilan idilmesine ilişkin kanun teklifi, TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti İstanbul Milletvekili Zeynep Karahan Uslu tarafından hazırlanan ve komisyonda kabul edilen teklife göre, BM'nin tavsiye kararına uygun olarak, Kasım ayının üçüncü Pazar günü Dünya Trafik Mağdurlarını Anma Günü olacak. Belirtilen günde ilgili kurum ve kuluşlarının öncülüğünde, halkın ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla anma programları düzenlenecek. Anma törenleriyle ilgili yönetmelik İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanacak.

Trafik Mağdurlarını Anma Günü'nde düzenlenecek etkinliklerle, trafik kazalarını önleyecek toplumsal bilincin oluşması ve yerleşmesine katkı sağlanması, trafik kazaları konusunda kamuoyundaki farkındalığın arttırılması amaçlanıyor.

Teklif sahibi Zeynep Karahan Uslu, Türkiye'nin 100 bin araç başına düşen trafik kazasında ölü sayısı oranında dünya birincisi olduğunu belirterek, Almanya'da 100 bin araç başına ölü sayısı 12 iken, Türkiye'de bu sayının 42 olduğunu kaydetti. Trafik kazalarının asli unsurunun insan faktörü olduğunu kaydeden Uslu, trafik bilincinin arttırılması için mağdurların anılmasının önemli olduğunu kaydetti.

AK Parti Adana Milletvekili Ali Küçükaydın, Türkiye'de çok sayıda gün kutlandığını belirterek, "O kadar çok gün kutlanıyor ki, 356 gün yetmiyor. Bir günde birden fazla günü kutlamak için etkinlik yapılıyor" dedi. Bu kadar çok günün kutlanmasının kamuda sıkıntıya neden olduğunu vurgulayan Ali Küçükaydın, il ve ilçelerdeki yöneticilerin, asli işlerini bir kenara bırakıp bu günlere yetişmeye çalıştığını kaydetti.

AK Parti İstanbul Milletvekili Recep Koral, buna benzer günlerin kutlanmasının kamu yöneticilerin fazlasıyla meşgul ettiğini belirterek, bu günlerin kutlanmasının çok büyük bir kaynak israfına neden olduğunu anlattı. Recep Koral, "Yöneticiler her gün böyle anma günlerini kutlamaktan bıktı. Bütün kamu kurum ve kuruluşlarının bu tür günleri kutlaması anlamsız" diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü, "Türkiye'de trafik kazalarının önlenmesi için önlem almıyoruz ama ölüleri anma günü istiyoruz. Oldu olacak 'helva günü' ilan edelim, kutlayalım" dedi. AK Partili milletvekilleri, "Mevlüt de okutmanız lazım" şeklinde karşılık verdiler. Tartışmalardan sonra teklif kabul edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious