Annan, Bush'u suçladı

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Annan, George W. Bush yönetimini eleştirerek, ABD'nin terörizmle mücadele ederken demokratik ideallerden vazgeçmemesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, George W. Bush yönetimini eleştirerek, ABD'nin terörizmle mücadele ederken demokratik ideallerden vazgeçmemesi gerektiğini söyledi.

Kofi Annan, Missouri'de Truman Başkanlık Müzesi ve Kütüphanesi'nde görevine veda anlamı da taşıyan konuşmasında, BM Güvenlik Konseyi'nin genişlemesi gerektiğini bildirdi. Annan, 10 yıllık BM Genel Sekreterliği görevinde 5 önemli ilkeden ders çıkardığını belirterek, bu ilkeleri, ''toplu sorumluluk, küresel dayanışma, hukukun üstünlüğü, ortak hesap verebilme ve çoktaraflılık'' olarak sıraladı.

Annan, bugünün dünyasında her ülkenin güvenliğinin bir başkasının güvenliğine bağlı olduğunu hatırlatarak, bunun için her ülkenin bir diğerinin güvenliğinin sağlanmasında sorumluluk sahibi olduğunu söyledi. Küresel dayanışmanın önemine de değinen Annan, her ülkenin bir diğer ülkenin refaha ulaşmasında kendi payına düşen bir görevi olduğunu kaydetti.

''İnsan hakları ve hukukun üstünlüğü, küresel güvenlik ve refahın sağlanmasında hayati önem taşıyor'' diyen ve ABD'nin tarihsel olarak küresel insan hakları hareketinin gelişmesinde öncü ülke olduğunu vurgulayan Annan, ABD'nin bu özelliğini, bugün terörizmle mücadele ederken demokratik ilkelere ve insan haklarına saygı gösterdiği sürece koruyabileceğini dile getirdi.

ABD, bu idealleri ve amaçları terkettiğinde, dünyadaki dostlarının da doğal olarak sıkıntıya düştüğünü ve kafasının karıştığını ifade eden Annan, ABD'nin, dünyanın en güçlü ülkesi olarak dünya uluslarına karşı özel bir sorumluluk taşıdığını hatırlattı. Eski ABD Başkanı Truman'ın söylediği bir söze atıfta bulunan Annan, ''Büyük devletlerin sorumluluğu dünya uluslarına hükmetmek değil, hizmet etmektir'' dedi.

Annan, Truman'ın, güvenliğin ortak ve bölünmez olduğuna inandığı için 1950'de Kore krizi çıktığında, konuyu BM'nin gündemine getirdiğini hatırlattı. Annan, ''Bu tür tehlikeler başgösterdiğinde, hiçbir ülke diğerleri üzerinde üstünlüğü olduğuna inanarak kendi güvenliğini sağlayamaz'' diye konuştu. BM Güvenlik Konseyi'nin yapısında reform yapılması gerektiğini de dile getiren Annan, konseyin üyelik yapısının hala 1945 yılının gerçeklerini yansıttığını, bu gerçeklerin değiştiğini vurguladı.

Konseye, dünyada daha az sesi çıkan bölgelerin ülkelerinden yeni üyeler seçilmesi gerektiğini belirten Annan, konseyin daimi üyelerinin uluslararası platformda bu ayrıcalıklı statülerinin yanısıra, dünyaya karşı özel bir sorumluluk taşıdıkları gerçeğini kabul etmeleri gerektiğini dile getirdi. ''BM Güvenlik Konseyi, ulusal çıkarlara göre hareket edilen bir başka sahne değildir'' diyen Annan, konseyin, toplu güvenlik sisteminin yönetim komitesi olduğunun altını çizdi.

Annan, ''Bugünkü sorun, Batı ya da Doğu uygarlığını kurtarma sorunu değildir. Tüm uygarlık tehlikede ve bu uygarlığı ancak tüm ulusların tek amaç doğrultusunda birleşmesi durumunda kurtarabiliriz'' dedi. Annan, sözlerini, ABD'nin Truman geleneği içinde ileri görüşlü bir yönetime ihtiyacı olduğunu vurgulayarak tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious