Annan, Kıbrıs sorununn değerlendirdi

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan, Kıbrıs Rum kesiminin AB üyesi olmasının adada çözümü zorlaştırdığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Annan Kıbrıs sorununun kendi görev süresi içinde çözülüp çözülmeyeceğine dair bir soruya "Rum kesiminin AB üyesi olması, Türkiye'nin ise AB'ye katılmak istemesi yüzünden Kıbrıs'taki durum daha da zorlaştı. Geçen hafta ortaklık anlaşmasının yeni 10 üyeye uygulanması ile ilgili yaşanan tartışmaları izlediniz. Bir ülkenin kulübe üye olması, diğerinin ise kulübe girmeye çalışması, müzakerelerde durumu kolaylaştırmıyor. Açıkça, bu durum süreci daha da karmaşık hale getirdi" cevabını verdi.

BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Gambari'yi çok yakında bölgeye göndereceğini söyleyen Annan, Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye'de temaslarda bulunacak olan Gambari'nin kendisine bir rapor sunacağını ve tarafların ileri adım atmalarını sağlayacak adımlara bakacaklarını ifade etti.

Rum kesimi lideri Tassos Papadopoulos ile Paris'te yaptığı son görüşmeyi anımsatan Annan, "kendisine laftan çok icraat görmek istediğini ilettim" dedi. Papadapulos ile Mehmet Ali Talat'ın birbirlerine çok yakın yaşamalarına rağmen, iki yıldır biraraya gelmediklerine dikkat çeken Annan, Kıbrıs'ta çözüm için müzakereleri başlatmak istediğini, ancak bunun için tarafların da istekli olması gerektiğini sözlerine ekledi. Genel Sekreter, görev süresinin dolacağı Aralık sonuna dek çözüm sözü veremeyeceğini de ifade etti.

Bu arada Güvenlik Konseyi, BM Barış Gücü'nün Kıbrıs'taki görev süresini 6 ay daha uzattı. Oybirliği ile alınan karar doğrultusunda Barış Gücü 15 Aralık'a kadar görevde kalacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious