Annan arabuluculuk için Kenya'ya gidiyor

Annan arabuluculuk için Kenya'ya gidiyor.16096
  • Giriş : 14.01.2008 / 14:57:00

Eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan, siyasi krizde arabulucu olarak rol oynamak üzere yarın Kenya'ya gidiyor. Ancak, Kenya hükümeti Annan'ı kendilerinin davet etmedğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eski BM Genel Sekreteri tarafından kurulan Dünya İnsani Forumu adlı vakfın Cenevre'deki merkezinden yapılan açıklamada, Annan'ın yarın Nairobi'ye gideceği belirtildi.

Kenya'daki siyasi krizin çözümü için önde gelen Afrikalı liderlerin oluşturduğu bir grubun başına getirilen Kofi Annan, tarafları itidale çağırmıştı.

Annan, Nairobi'deki temasları sırasında, Devlet Başkanı Mwai Kibaki ile rakibi Raila Odinga arasında arabuluculuk girişimi başarısız olan Afrika Birliği Başkanı ve Gana Devlet Başkanı John Kufour ile görüşecek.

Kenya hükümeti: "Biz davet etmedik"

Kofi Annan'ın yarın Nairobi'ye ziyarette bulunacağı açıklamasının hemen ardından Kenyalı yetkililer, eski BM Genel Sekreteri'nin hükümetin davetiyle gelmediğini açıkladı.

Kenya Ulaştırma ve Çalışma Bakanı John Michuki, "Eğer Kofi Annan geliyorsa bizim davetimizle değil" diyerek, seçimleri kendilerinin kazandığını, iktidar paylaşımında arabuluculuk yapmak üzere herhangi birinin gelmesine gerek olmadığını söyledi.

Kenya'da karışıklık

Kenya'daki devlet başkanlığı seçimini Devlet Başkanı Mwai Kabila, rakibi Raila Odinga'ya karşı az bir oy farkıyla kazanmıştı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte başlayan şiddet olaylarında resmi rakamlara göre en az 600, gayri resmi rakamlara göre ise yaklaşık bin kişi ölmüş, 250 binden fazla kişi de evlerini terk etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious