Annan: Ateşkese uyulduğu görülüyor

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan, Lübnan’daki savaşı sona erdiren ateşkes kararına genel olarak uyulduğunun görüldüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail’in 33 gün boyunca Lübnan’da gerçekleştirdiği ve binden fazla sivilin öldüğü saldırıları sona erdiren BM kararı ile ilgili bir açıklama yapan Annan, "Taraflara özellikle sivillerin korunması adına ateşkesin korunması için her çabayı göstermeleri çağrısında bulunuyorum." dedi. Annan, açıklamasında "Ateşkese genelde uyulduğu görülüyor." ifadesini kullanırken silahların susmasından sonra kalıcı barışa doğru hızlıca geçilmesi çağrısında da bulundu.

1701 sayılı BM kararı bu sabah yürürlüğe girerken İsrail bir yandan bazı askerlerini Güney Lübnan’dan çekmeye başladı. Ancak diğer taraftan da Hizbullah ile çatışmaları sürdürdü. İsrail Ordu yetkilileri, ateşkesin yürürlüğe girmesinden yaklaşık 3 saat sonra Hadasa köyü yakınlarında İsrail askerlerinin mevzilerine yaklaşan bir grup Hizbullah üyesi ile askerler arasında çıkan çatışmada 4 Hizbullah mesubunun öldürüldüğünü açıkladı. İlerleyen saatlerde yaşanan iki ayrı çatışmada da 2 Hizbullah üyesinin öldüğü belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious