Annan: 'Çözüm için çalışın'

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, on yıldır yürüttüğü Genel Sekreterlik görevi sırasında Kıbrıs'ta uzun yıllar süren anlaşmazlığa son verilememesinden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Annan ayrıca rapor çerçevesinde görev süresi 15 Aralık'ta dolan UNFICYP'in görev süresinin 15 Haziran 2007'ye kadar uzatılmasını da önerdi. Annan, iki tarafa hiçbir şekilde hizmet etmeksizin ısrarla yapılan sorumluluk yükleme oyunun da sonlandırılması için çağrıda bulundu.

PAŞARDİS ANNAN'IN AÇIKLAMASINI YORUMLADI--

BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın açıklamalarını yorumlayan Rum Hükümet Sözcüsü Hristodulos Paşardis, Rum tarafının, Kıbrıs Türk toplumuna karşı herhangi bir düşmanlık veya şüphecilik duymadığını savundu.

Paşardis, kendi arzu ve niyetlerinin, Kıbrıs sorununa yaşayabilir, işlevsel ve karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüm bulunması için çalışmak olduğunu söyleyerek, bunu; 8 Temmuz anlaşmasının yerine getirilmesi çabalarında da dile getirdiklerini ve dile getirmekte olduklarını belirtti.

Rum gazeteleri de Annan'ın açıklamalarımı manşetten verdi:

FİLELEFTHEROS "Kıbrıs'ı Topa Tutarak Gidiyor", ALİTHİA: "Annan: 'Çözüm İçin Çalışın, Kimin Sorumlu Olduğuyla Değil', MAHİ: "Kofi Annan'ın Güvenlik Konseyi'ne Yönelik Son Raporu… Çifte Standart" başlıklarını kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious