Annan Esad'la buluştu

  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

Annan, Suriye Devlet Başkanı Esad ile bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Suriye'ye dün gelen ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile görüştükten sonra, bölgedeki son gelişmeleri bugün de Esad ile değerlendiren Annan, İsrail ile Lübnan'daki Hizbullah örgütü arasında 34 gün süren savaşı sona erdiren BM Güvenlik Konseyi kararının uygulanmasına destek istedi.

Suriye'ye, Hizbullah'a silah sevkine son verilmesine yönelik uluslararası çabalara ortak olması çağrısında bulunan Annan'ın, Hizbullah'ın rehin aldığı 2 İsrail askerinin serbest bırakılması için de Suriyeli yetkililerin yardımını istediği tahmin ediliyor.

Şam yönetimi, dün yapılan Annan-Muallim görüşmesinde, ateşkesi, İsrail askerlerinin Lübnan'dan çekilmesini ve Lübnan üzerindeki ablukanın kaldırılmasını desteklediğini açıkça beyan etmişti.

Hizbullah üzerinde etkisi bulunan Suriye'ye gelmeden önce Lübnan ve İsrail'de temaslarda bulunan Annan, Beyrut'un güneyinde protesto gösterileriyle karşılanmıştı. Annan, İsrail ziyareti sırasında, Başbakan Ehud Olmert'i, Lübnan üzerindeki ablukayı kaldırması yönünde ikna edememişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious