Annan gitti Ban Ki-Moon geldi

  • Giriş : 09.10.2006 / 00:00:00

BM Güvenlik Konseyi, Güney Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki-Moon'un, Kofi Annan'ın yerine Genel Sekreter olmasını onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konsey'in bu oylamasının ardından Ki-Moon'un, Annan'ın yerini alıp alması 192 üyeli Genel Kurul'da oylanacak. Genel Kurul'un oylamayı bu ay sonuna doğru yapması bekleniyor. 62 yaşındaki Güney Koreli diplomatın gösterdiği başarıların ardından diğer 6 aday yarıştan çekilmişti.


BM Genel Sekreteri Kofi Annan'da oylamanın ardından yaptığı açıklamada sonuçtan memnun olduğunu söyledi. Ki-Moon'a "büyük saygı duyduğunu" söyleyen Annan, "Genel Kurul'un kısa bir süre içerisinde bu önemli konuda bir karar varmasını umduğunu" ifade etti. Sözcüsü Stephane Dujarric aracılığı ile bir açıklama yapan Annan, bu şekilde yerine gelecek kişinin göreve başlayacağı 1 Ocak tarihine kadar hazırlanmak için zaman bulacağını dile getirdi.


Ban Ki-Moon'un birçok BM üyesi tarafından kabul görmesine rağmen en güçlü aday olmasının, BM'nin "yazılı olmayan; ancak sekreterliğin kıtadan kıtaya sırayla geçmesini öngören kanunun" bir parçası olduğu yorumu yapılıyor. Asya kıtasından en son Burmalı bir diplomat olan U Thant, 1961-1971 yılları arasında genel sekreterlik yapmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious