Annan için veda kararı

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

BM Güvenlik Konseyi bugün toplanarak görev süresi 31 Aralık 2006'da sona erecek olan BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a teşekkürlerini sunan bir karar tasarısını kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Oy birliğiyle alınan kararda, Konsey, Annan'a, uluslararası barış, güvenlik ve kalkınma alanlarında yaptığı katkılardan; ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardaki uluslararası sorunları çözmek ve insan hakları ve bireysel özgürlüklere daha fazla saygı gösterilmesini sağlamak için gösterdiği olağanüstü çabalardan, kendisini BM Şartı ilkelerine ve uluslar arasında dostça ilişkilerin sağlanmasına adamasından dolayı takdirlerini sundu.

Annan, kararın kabulünden sonra yaptığı konuşmada, 10 yıllık görevi boyunca Güvenlik Konseyini eleştirdiği zamanlar olduğunu ve özellikle kurulun yapısının daha temsili ve demokratik bir hale gelmesini istediğini hatırlattı. Annan, bu görüşü hala taşıdığını belirterek, Konseyin yapısının bu şekilde değişmesi halinde meşruiyetinin daha güçleneceğini ve dünyadaki otoritesinin daha fazla saygı göreceğini belirtti.

Annan, ayrıca Orta Doğu'da hassas ve tehlikeli durumun devam ettiği bir zamanda görevinden ayrılmasının kendisine acı verdiğini söyleyerek halefi Ban Ki-Moon'a güvendiğini ve Ban'in Konseyle işbirliği içinde çalışarak görevini en iyi şekilde yerine getireceğinden emin olduğunu söyledi.

BM'nin Noel tatiline girecek olması nedeniyle Güvenlik Konseyi Annan'a veda etmiş oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious