Annan: Irak'ta iç savaşın eşiğindeyiz

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Irak'ta hızla iç savaşa doğru gidildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Annan, gazetecilerin Irak'ta bir iç savaş durumunun olup olmadığını sormaları üzerine, şu an ülkede olanlara bakıldığında iç savaşa doğru gidildiğini belirterek, “ Aslında Irak'ta iç savaşın eşiğindeyiz” dedi.

Kofi Annan, Irak'ta gittikçe kötüleşen durumu düzeltmek için acilen bir şey yapılmazsa iç savaşa hızla yaklaşılacağını yineledi.

-HARİRİ MAHKEMESİ-

Annan, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastını aydınlatmak ve sorumluları yargılamak için kurulması planlanan uluslararası mahkemeyle ilgili sorular üzerine ise planda ilerleme sağlandığını, Lübnan hükümetinden olumlu yanıt aldıklarını söyledi.

Genel Sekreter Annan, soruşturmalar tamamlanmadan yargılamanın başlayamayacağını hatırlatarak, sürecin devam ettiğini kaydetti. Annan, Lübnan Devlet Başkanı ve Meclis Başkanının mahkemenin kurulmasına karşı çıktıklarını hatırlatan gazetecilere ise bu konunun Lübnan'ın kendi iç meselesi olduğunu belirtti.

-GAZZE'DEKİ ATEŞKES-

Bu arada BM sözcülüğünden yapılan bir açıklamada, Annan'ın, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in Gazze'de ateşkesin sağlanmasıyla ilgili olarak vardıkları anlaşmayı memnuniyetle karşıladığı bildirildi..

Açıklamada, ancak Genel Sekreterin, Filistinli militanların İsrail'deki sivil hedeflere karşı roket saldırılarını devam ettirmelerinden derin kaygı duyduğu belirtilerek, Annan'ın iki tarafa da ateşkese uymaları konusunda çağrıda bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, Annan'ın, ateşkesin Batı Şeria'yı da kapsayacak şekilde genişlemesi konusunda iki tarafa telkinde bulunduğu vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious