Annan; 'İşsiz gençler demokrasiyi zayıflatır'

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

BM Genel Sekreteri Kofi Annan gelişmiş ülkelerin genç nüfusa "düzgün bir iş" sağlama olayında "başarısız" olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kofi Annan, Viyana'daki Avrupa Birliği (AB)-Latin Amerika Liderler Zirvesi'nde "Dünya nüfusunun çeyreğini 15 ile 24 yaş arasındaki genç nüfus oluşturuyor. Fakat bu gençler işsizlik oranının yarısını temsil ediyor. Gençler sadece iş bulmakta zorluk çekmiyor aynı zamanda onlar verimli işlerde görev alamıyor" dedi. BM Genel Sekreteri, "Dünyanın genç insanları fazla mesai, düşük iş güvenliği ve az ücretle karşı karşıya bırakmaya meyilli" olmakla suçladı.

Annan "Gençlerin aynı işi yapan yaşlı karşılıklarına oranla daha fazla eğitim almış olmalarına rağmen, işsiz kalmalarını 'anlaşılmaz bir paradoks' olarak görüyorum" dedi. Genel sekreter ayrıca bu durumun "daha fazla eğitimin iyi bir iş elde etmeyi imkanı sağlamadığı mesajını" verdiğini belirterek, "Bu gerçekler bir şey anlatıyorsa o da gelişmiş ülkelerin gençleri için uygun bir iş ayarlayamadığıdır. Demokratik toplumlarda iş verme başarısızlığı demokrasiye olan inancın zayıflamasına neden olabailir. Latin Amerika ve Karayiplerdeki eğilim bunun kanıtıdır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious