Annan neye bütçe ayrılmasını istedi?

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Kofi Annan, iyi niyet misyonu görevini yürütecek 'Kıbrıs Özel Danışmanı'nın masraflarının karşılanması için 639 bin 500 ABD doları talep etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Annan toplam tahmini ihtiyacın net 571,300 ABD doları (brüt $ 639,500) olduğunu belirtti. Annan, bu miktarın 334,200 dolarının danışmanın ve danışmanın destek personelinin maaşları ile genel personel harcamalarını kapsadığını ifade etti. Raporda, kapsamlı çözümün parçası olarak gerekli olacak özlü konularda danışmanlık hizmetleri, resmi seyahatler ile iletişim giderleri için de bütçe ayrılması telep edildi.

Söz konusu raporda Kofi Annan '2007 yılında adadaki gelişmelere bağlı olarak, Genel Sekreter, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümünün başarılması görüşüyle iyi niyet ofisini yürütecek bir Özel Danışman'ın atanmasına karar verebilir' ifadelerini kullandı. Annan, teknik komitelere ilaveten, özlü konularda müzakereler başladığında hedeflerinin sekiz konu üzerinde mutabakata varmak olacağını bildirdi.

Bu konular; ilgili taraflarla danışmaları, teknik komitelerin ve uzman çalışma grupların uygunluğunu ve hizmetini, özlü konular hakkında danışmanlık hizmetlerini, kapsamlı çözüm temeli olarak hizmet edecek raporlar ve öneriler ile Güvenlik Konseyi'ne raporları ve konseyin bilgilendirilmesini içeriyor.

Annan, raporda, tarafların çözüme ulaşmak için siyasi irade ve sürece bağlılık göstermesinin yanısıra uluslararası toplumun da bu sürece destek vermesi gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious