Annan: 'Öğrendiğim an şok oldum'

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Annan, İsrail'in, bugün Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Hanun'daki saldırıları sonucu Filistinli sivillerin ölmesinden derin kaygı ve şok duyduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BM'den yapılan açıklamada, Kofi Annan'ın, İsrail'in düzenlediği son saldırıda, aralarında 8 çocuk ve 7 kadının da bulunduğu 19 Filistinli'nin öldüğünü öğrendiği zaman şok olduğu bildirilerek, genel sekreterin, kurbanların ailelerine başsağlığı dileğinde bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, Annan'ın, cuma günü yaptığı açıklamada da İsrail'in kuzey Gazze'de başlattığı operasyonda ölenlerin sayısının artmasından derin endişe duyduğunu belirttiği hatırlatılarak, bu tip operasyonlarda sivillerin ölmesinin kaçınılmaz olduğunu vurgulandı.

Annan, iki tarafın da silahlı çatışmalarda sivillerin korunmasına yönelik uluslararası insani hukuk kurallarına uyması gerektiğini bildirdiği ifade edildi.
İsrail hükümetini, Gazze'deki askeri harekatını gecikmeksizin sona erdirmeye çağıran Annan, Filistin tarafını da İsrail'e saldırılarını durdurmaya çağırdı.
Bu arada Annan, gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail'in Beyt Hanun'a düzenlediği saldırıda ölenlerle ilgili olarak soruşturma başlatma kararını olumlu karşıladığını, soruşturmanın bir an önce tamamlanmasını istediğini söyledi.
Öte yandana BM Güvenlik Konseyi de bugün yaptığı toplantıda, yarın konuyu görüşme kararı aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious