Annan Sinyora ile görüştü

  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

Kofi Annan ile görüşen Başbakan Fuad Sinyora, İsrail askerlerinin bir an önce Lübnan'dan çıkması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

11 Günlük Ortadoğu turunun ilk durağında Lübnan'a gelen BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile başbakanlıkta bir görüşme yaptı. Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fuad Sinyora, Annan'la şu ana kadar olan olaylar ve düzeltilmesi gereken hususlar hakkında görüştüklerini ifade etti. Özellikle Lübnan'ın güneyine konuşlandırılması çalışmaları devam eden BM barış gücü ile ilgili konuyu ele aldıklarını söyleyen Sinyora, İsrail askerlerinin Lübnan'dan çekilmesi konusunun da görüşüldüğünü belirtti. Sinyora, "İsrail askerleri bir an önce Lübnan'dan çekilmeli" dedi.

Sinyora ayrıca İsrail'in 34 gün süren Lübnan saldırılarını sona erdiren 1701 sayılı BM kararının bir bütün olarak uygulanması gerektiğini kaydetti.

Lübnan Başbakanı bir gazetecinin "Annan Lübnan hükümetinin 1701 sayılı karar ile ilgili tutumunu nasıl karşıladı?" sorusuna ise "Çok olumlu karşıladı. Lübnan hükümetinin bu kararla ilgili tutumu zaten olumlu." dedi. Sinyora, Lübnan'ın kimsenin etkisinde kalmayacağını ve şantajlara boyun eymeyeceğini söylemesi üzerine bir gazeteci "Neyi kastediyorsunuz?" diye sordu. Sinyora "İsrail'in yaptıklarını kastediyorum" diye yanıt verdi. Tek amaçlarının İsrail'in çekilmesi olduğunu belirten Sinyora, "Düşman İsrail'in kışkırtmalarına gelmeyeceğiz" diye konuştu.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ile de bir görüşme yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious