Annan: Taraflar BM kararına uymalı

  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan; İsrail ve Hizbullah'a BM Güvenlik Konseyi kararına tam olarak uymaları çağrısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BM Genel Sekreteri Kofi Annan bugün Ortadoğu turunun ilk durağında Lübnanlı yetkililerle görüşmeler yaptı. Annan, görüşmeler sonrasında Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile düzenlediği ortak basın toplantısında artık geleceği bakmak gerektiğini ve savaş sonrası dönemin barış için bir fırsat olduğunu belirtti.

BM'nin 1701 sayılı kararnamesini, "Bu açık büfe değil. İstediğiniz kısmını alıp, istemediğinizi almayacağınız 'a la carte' menü değil" benzetmesiyle değerlendiren Annan, tüm taraflara kararı tam olarak uygulama çağrısı yaptı. Annan, aksi takdirde çatışmaların yeniden başlaması riskinin büyük olduğu uyarısını yaptı.

Esir alınan İsrailli askerlerin serbest bırakılması çağrısı yapan BM Genel Sekreteri, Hizbullah'tan askerleri Lübnan hükümetine ya da Kızılhaç nezaretinde üçüncü tarafa teslim etmesini istedi. BM'nin Hizbullah'ın silahsızlandırılması yönündeki çağrısını yineleyen Annan, "Lübnan'da tek hukuk, tek otorite ve tek silah olmalıdır" dedi. Kofi Annan, İsrail'e de Lübnan'a uyguladığı hava ve deniz ablukasın kaldırması çağrısı yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious