Annan Tasos'dan esneklik istedi

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, “Kıbrıs sorununda ilgili tüm tarafların esnekliğine ihtiyaç duyulduğu” mesajını verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rum haber ajansına göre, sözcü, BM Genel Kuruluna katılmak üzere New York'ta bulunan Papadopulos ile Annan'ın dün yaptıkları görüşmede, Lübnan konusunun ele alındığını ve Annan'ın Papadopulos'a Lübnan krizi sırasındaki yardımlarından dolayı teşekkür ettiğini belirtti.

Haberde, sözcünün görüşmede Kıbrıs konusundaki son gelişmelerin de değerlendirdiğini ve bu çerçevede, “Annan'ın tüm ilgili tarafların esnekliğine ihtiyaç duyulduğunu vurguladığı” belirtildi. Rum Fileleftheros gazetesi de görüşmede taraflar arasında 8 temmuzda yapılan anlaşma ve teknik komitelerin hayata geçirilmesi konusunun ele alındığını bildirdi.

“PLANIN SONU”

Habere göre, Papadopulos, Annan ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, ”komitelerin kısa zamanda faaliyete geçmesini istediklerini” söyledi.

Görüşmede Papadopulos'un, Annan planına ilişkin fikir ayrılıklarını gündeme getirdiği, Annan'ınsa “Planı toplumlardan birinin reddetmesi benim için bağlayıcıdır ve planın sonudur” şeklinde yanıt verdiği ileri sürüldü.

Papadopulos, Annan'ın ayrıca, “özlü konulara yönelik iyi ve doğru bir ön hazırlık yapılmadan kapsamlı görüşmelerin başlamasının söz konusu olmadığını ifade ettiğini, kendisinin de bu görüşle hemfikir olduğunu” vurguladı. Gazetenin bir diğer haberinde de, Papadopulos'un New York Üniversitesinde yaptığı “Kıbrıs, AB'ye Katılım ve ABD ile Yeni Bölgesel Stratejik İlişkiler” konulu konuşmasında, ABD'nin Kıbrıs politikasına değinerek, ”Washington'un hiçbir zaman bir Kıbrıs Türk devletini tanımayacağını söylediğini” belirttiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious