Annan uyardı: Somali'den uzak durun

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, 1991 yılından beri merkezi bir hükümetten yoksun olan Somali konusunda komşu ülkeleri uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


BM tarafından hazırlanan bir çalışmada Somali konusunda 10 ülkenin taraflardan birini destekleyerek, ülkede hızlı bir silahlanmaya sebep oldukları ifade ediliyor.

1991 yılında Muhammed Ziyad Barre yönetiminin devrilmesinden sonra istikrarsızlığa sürüklenerek çevre ülkeleri de tehdit etmeye başlayan Somali, BM'nin de devreye girmesiyle 2004 yılında Kenya merkezli bir hükümete kavuşmuş; ancak bu hükümet hiçbir şekilde ülkenin tamamına hükmedememişti. Son olarak geçtiğimiz haziran ayında hızlı bir şekilde ülkenin güneyinde kontrolü ele geçirmeye başlayan İslami Mahkemeler Konseyi, ABD destekli gerillaları da püskürterek başkent Mogadişu'yu almış, bu da fiili olarak BM tarafından tanınan Baidoa'daki merkezi hükümetin sona ermesi anlamına gelmişti.

1992 yılından beri silah ambargosu altında bulunan Somali'ye özellikle komşu ülkeler Etiyopya ve Eritre farklı tarafları destekleyerek ülkedeki istikrarsızlığın en temel faktörleri haline gelmişti. Etiyopya hükümeti BM tarafından tanınan Baidoa hükümetini desteklerken, Eritre ise ezeli düşmanına karşı muhalif gruplara silah temin ediyor.

Uzmanlara göre resmen bitse bile savaş halinde bulunan Etiyopya ve Eritre'nin Somali toprakları üzerinde hesaplaştığını bunun da sadece Somali'yi değil tüm bölgenin istikrarını tehdit ettiğini ifade ediyor. Nüfusunun yarısından çoğu Müslüman olan Etiyopya'da Ogaden bölgesi Somali asıllı nüfustan oluşuyor ve Somali'deki güçlü bir hükümetin Ogaden'deki ayrılıkçı hareketleri cesaretlendirmesinden korkuyor.

Eritre ise zayıflamış bir Etiyopya'nın sınır anlaşmazlıklarını bahane ederek kendisine saldıramayacağını hesaplıyor. Daha önce Etiyopya'nın bir parçası olan Eritre 30 yıl süren bağımsızlık mücadelesinden sonra 1993 yılında özgürlüğüne kavuşmuş; ancak zaman zaman devam eden çatışmalar ancak 2000 yılında varılan anlaşmayla sona ermişti. Ancak Etiyopya, anlaşmaya rağmen, fiili savaş durumun sürdürüyor. Eritre bağımsızlığını kazanınca Etiyopya'nın denizle tüm bağlantısı kesilmişti.

Somali'de bağımsızlıklarını ilan eden Somaliland ve Puntland gibi BM tarafından tanınmayan devletçiklerin çıkması için büyük gayret sarf eden Etiyopya, parçalanmış bir Somali'nin geleceği için en önemli teminat olduğunu hesaplıyor. Etiyopya'nın yanında yer alan diğer ülkeler ise Uganda, Kenya ve Yemen. Nüfuslarının çoğunluğunu Hıristiyanların oluşturduğu Uganda ve Kenya'da da Somalili azınlıklar yer alıyor. Yemen ise İslami tandanslı grupların Somali'de iktidarı ele geçirmesinin kendi topraklarını da etkilemesinden endişe ediyor.

Bu dört ülkeye karşı diğer safta yer alan ülkeler ise Eritre, Mısır, Libya, Cibuti, Suudi Arabistan ve Sudan. Özellikle Mısır, Nil'in ana kaynağında yer alan Etiyopya'nın güçlenmesinden endişe ediyor. İngiltere'nin Doğu Afrika'yı kontrol altında tuttuğu dönemde yapılan anlaşmalara göre Nil'in suları ancak Sudan ve Mısır tarafından kullanılabiliyor ve Etiyopya'nın kendi topraklarından çıkan su kaynağı üzerine baraj yapması bu anlaşmalar ışığında mümkün olmuyor. Daha önce özellikle İsrail'in yardımlarıyla baraj yapma projeleri ortaya atan Etiyopya Mısır'ın savaş tehditleriyle karşılaşmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious