Annan: Yeni işgaller olmasın

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, İsrail ve Lübnan'a birer mektup göndererek, yeni işgaller olmaması konusunda uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Annan, ateşkesin yürürlülüğe girmesinin hemen ardından gönderdiği mektubunda itidal çağrısında da bulunarak, taraflardan "açık bir şekilde kendi savunmalarını sağlamaları gerekmedikçe" saldırılara misilleme yapmaktan geri durmalarını istedi.

Kofi Annan'ın İsrail Başbakanı Ehud Olmert'e BM ateşkesinin ikinci gününde bir mektup yazdı. Annan mektubunda, BM'nin her iki taraftan beklentilerini ve geçtiğimiz cuma günü varılan BM kararına göre getirilen yükümlülüklerin nasıl yerine getirilmesi gerektiğini aktardı. BM kararında, İsrail ve Hizbullah arasındaki savaşın sona erdirilmesi, Lübnan'ın güneyine 15 bin barış gücü askeri ile 15 bin Lübnan askerinin yerleştirilmesi ve İsrail'in çekilmesi öngörülüyordu. BM sözcüsü Stephane Dujarric, aynı mektubun Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'ya da gönderildiğini söyledi.

Annan, mektubunda "düşmanlıklar durdurulduktan sonra" artık karadan, havadan veya denizden karşı tarafında topraklarına herhangi bir saldırıda bulunulmamasını istedi. Kendilerine yönelik herhangi bir saldırı olduğunda taraflardan acilen BM'yi bilgilendirmelerini isteyen BM Genel Sekreteri, Lübnan ve İsrail'i "kendi savunmaları açısında çok gerekli olmadıkça misilleme yapmaktan kaçınmalarını" istedi. BM kararına göre Hizbullah'ın saldırılarını durdurması; ancak İsrail'in ise saldırıları "hemen" durdurması isteniyordu. Annan, İsrail ve Lübnan'a yazdığı mektubunda taraflardan yeni toprak işgallerinde de bulunmamalarını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious