Annan'a göre Ki Moon avantajlı

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, halefi olması beklenen Ban Ki-Moon'un Kuzey Kore krizinin çözümünde avantajlı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Annan, gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi üyelerinin, Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesi yaptığını açıklamasından sonra, hep bir ağızdan Pyongyang hükümetinin hareketinin kabul edilemez olduğunu açıkladıklarını hatırlattı.

Güvenlik Konseyinin, Kuzey Kore ile ilgili karar tasarısı üzerinde çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Annan, "Ortada ciddi bir durum var ve bu durumla ciddi bir şekilde uğraşmalıyız.

Durumun küçümsenecek bir tarafı yok, Güvenlik Konseyinin konuyla aktif bir şekilde ilgilenmesinden memnunum" diye konuştu. Genel Sekreter, Konseyin tek bir ağızdan vereceği cevabın, Kuzey Koreliler üzerinde daha güçlü etkisinin olacağına inandığını söyledi.

Annan, gazetecilerin kendisinden sonra genel sekreter olması beklenen Güney Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki-Moon'un, Kuzey Kore kriziyle bizzat ilgilenmesi fikrine nasıl baktığını sormaları üzerine "Bence bu konuda onun (Ban Ki-Moon) bir avantajı var, çünkü zaten konuyla bizzat ilgileniyor. Oradaki kültürü, bölgeyi iyi biliyor ve olayın baş aktörlerini tanıyor..

.Ama oraya (Kuzey Kore'ye) gitmesi ya da bunun ne zaman olması gerektiği, şartlara ve kendi kararına bağlı olacak" dedi. Annan, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Il ile ilgili ne düşündüğünün sorulması üzerine, uluslararası toplumun isteklerini dikkate almadığı açık olan Kuzey Kore liderinin çözülmesi gereken zor bir duruma neden olduğunu belirtti.

Annan, gazetecilerin "Kuzey Kore konusunun İran'ı nasıl etkilemesini beklediğini" sormaları üzerine, konuların birbirleriyle ilgili olduğunu ve BM'nin bu iki durum karşısında ne yapacağının taraflarca izlendiğini söyledi. Annan, "Eminim, İranlılar da Kore yarımadasında ve burada Güvenlik Konseyinde neler olduğuna dikkat ediyorlar" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious