Annan'dan Fiji yönetimine uyarı

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Fiji'de darbe yapılmasını kınadı ve iktidarın, derhal seçilmiş yetkililere geri verilmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BM Başsözcüsü Stephane Dujarriç, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Genel sekreter, Fiji'de iktidarın askeri liderler tarafından ele geçirilmesini şiddetle kınıyor'' dedi. Sözcü Annan'ın, ''Fiji'de meşru iktidarın derhal yeniden göreve getirilmesini ve ülkede barışçı yollardan ve kapsayıcı bir diyalogla anayasal yönetime dönülmesini istediğini'' söyledi.

Darbenin, Fiji'nin BM Barış gücü'ne ilerde katılmasını etkileyebileceğini belirten sözcü, ancak şu andaki operasyonlarda görevli Fiji polis ve askerlerinin görevden alınmasının sözkonusu olmadığını bildirdi. Bu arada ABD de darbeyi kınadı ve darbeden sonra Fiji'ye yaptığı yardımları geçici olarak durdurdu.

ABD Dıişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, Fiji'deki olayların, bu ülkeye yardımın kesilmesini gerektirip gerektirmediğinin incelendiğini, bu incelemenin ardından da yardımın askıya alındığını kaydetti. Sözcü, durumun değişken olması nedeniyle olayların bir darbe olup olmadığının incelendiğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious