Annan'dan İran'a çağrı

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İran'a yaptığı çağrıda, saldırgan tutumundan vazgeçmesini ve nükleer programının barışçı amaçlı olduğu konusunda dünyaya teminat vermesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uluslararası toplumun İran'a nükleer programı hevesinden vazgeçmesi için 10 gün içinde teşvik edici önlemler sunma kararını yorumlayan Annan, ''İranlıların her türlü saldırgan tutumdan vazgeçerek, müzakerelere açık kalması önemlidir'' ifadesini kullandı.

Avrupalılar tarafından teşvik edici önlemlerin sunulmasından sonra İranlılarla uluslararası toplumun birbirlerini anlayacağını umduğunu belirten Annan, ''Niyetlerinin barışçı olduğunu dünyaya kanıtlamak sorumluğu onlardadır. Kimse onların nükleer enerjiyi barışçı amaçlarla kullanma hakkı olduğunu inkar etmiyor'' dedi.

Bu arada, Genel Sekreter Annan'ın cumartesi gününden itibaren Japonya, Güney Kore, Çin, Tayland ve Vietnam'ı kapsayan bir Asya ülkeleri turuna çıkacağı bildirildi.

Annan, Japonya'ya ziyaretinden önce yaptığı açıklamada, Japonya ve komşularını tarihi meseleler yüzünden kötüleşen ilişkilerini iyileştirmeye davet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious