Annan'ın konferans önerisi şüpheli

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Irak'la ilgili uluslararası konferans önerisini kabul edip etmemelerinin, konferansın amacına bağlı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Zebari, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt'le yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Eğer bu konferans, son 3 yılda yapılan her şeyi ve politik süreci başa alacaksa, amaç buysa, bunu reddediyoruz" diye konuştu.

Hoşyar Zebari, Annan'ın önerisi, Irak'taki güvenlik sorununu çözmeye yönelik mevcut çabaları destekleme ve hükümete yardımcı olma amacı taşıyorsa bundan memnuniyet duyacaklarını kaydetti.

Kofi Annan geçen hafta, zeminin dikkatli hazırlanması ve ülke dışında bir yerde bütün tarafların bir araya getirilmesi durumunda, Irak konusunda bir uluslararası konferans düzenlenmesinin yararlı olabileceğini söylemişti.

Zebari ayrıca, Ebul Geyt'e Irak'taki güvenlik durumu ve Irak'ın komşularıyla ilişkileriyle ilgili bilgi verdiğini söyledi.
Irak'ta, güç kullanarak iktidarı ele geçirmek isteyenler olduğunu belirten Zebari, ancak aynı zamanda bunun olmasını engelleyecek iradenin de mevcut olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious