Annapolis'e Suudi Arabistan da katılıyor

Annapolis'e Suudi Arabistan da katılıyor.19529
  • Giriş : 23.11.2007 / 15:36:00

Suudi Arabistan, önümüzdeki hafta ABD'nin Annapolis kentinde yapılacak Ortadoğu barış konferansına katılma kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Suudi Arabistan'ın katılımı büyük önem taşıyordu. Suriye'nin durumu ise hala belirsiz.

Annapolis'teki toplantıda ana konu İsrail-Filistin sorunu olacak.

Bu açıdan, hem masadaki Arap Barış Planı'nın sponsoru hem de Filistin'de El Fetih ile Hamas arasındaki uzlaşmayı sağlayan ülke olan Suudi Arabistan'ın toplantıya katılımı kritik önemde görülüyor.

Suudi Arabistan'ın toplantıya katılması, ABD için de, konferansa Arap ülkelerinin güçlü desteğini göstermesi bakımından önem arz ediyordu.

El Faysal: "Tokalaşma tiyatrosu yok"

Mısır'da bulunan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal, konferansa katılacağını, ancak İsrailli yetkililerle tokalaşmak gibi "tiyatro oyunları"na izin vermeyeceğini belirtti.

El Faysal, Arap ülkelerinin konferansa dışişleri bakanları düzeyinde katılmasını kararlaştırdıklarını söyledi.

"Gönülsüzdük..."

Suudi Bakan, "Suudi Arabistan'ın tutumunu gizlemiyorum. Bugüne kadar gönülsüzdük. Eğer bugün Arap uzlaşması olmasaydı, konferansa katılma kararı vermezdik" dedi.

Toplantıya "ciddiyet"le gideceklerini, "aynı ciddiyet ve güvenilirlik"le çalışacaklarını söyleyen El Faysal, "İsrailli yetkililerle tokalaşmak gibi gösterilerin bir parçası olmayacaklarını" ifade etti.

Suriye'nin tavrı

Arap Birliği dışişleri bakanları, bugün Mısır'ın başkenti Kahire'de Annapolis'i görüştü.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, konferansa Suriye'nin katılıp katılmayacağına ilişkin soruya, "Birlik ortak katılma kararı aldığında Suriye dışişleri bakanının da toplantıda bulunduğu" karşılığını verdi.

Amr Musa, ancak hala yapılması gereken bazı düzenlemeler olduğunu belirtti.

Suriye isteksiz, zira; Şam yönetimi Golan Tepeleri sorununun gündemde olmasını ve görüşülmesi istiyor. ABD yönetimi ise buna bıcak bakmıyor.

Suriye de toplantıya katılırsa, Ortadoğu barış sürecini başlatan 1991 Madrid konferansından bu yana Ortadoğu için en önemli uluslararası girişim başlatılmış olacak.

Ancak, herşeye rağmen toplantıdan beklentiler düşük...

Toplantı 27 Kasım'da, Türkiye de davetli

ABD'nin girişimiyle Washington yakınlarındaki Annapolis'te yapılacak Ortadoğu Barış Konferansı'nın tarihi 27 Kasım olarak belirlendi.

Toplantıya, Ortadoğu barış sürecinde rol oynayan 50'den fazla ülke ve kuruluş davet edildi. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın temsil edeceği toplantıda AB, BM, IMF ve Dünya Bankası'ndan yetkililer de bulunacak.

Toplantı 26 Kasım'da bir akşam yemeğiyle açılacak. Asıl oturum ise 27 Kasım'da yapılacak. Konferansı ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice yönetecek. ABD Başkanı George W. Bush, zirvenin açılışında bir konuşma yapacak.

Katılımın yoğun olmasını isteyen ABD, İsrail-Filistin görüşmelerini yeniden başlatmayı umuyor.

Annapolis zirvesi ile 7 yıldan fazla bir süreden sonra ilk kez İsrail ile Filistin arasında ciddi barış görüşmelerine başlanmış olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious