Anne adayı diyet yapmamalı

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Hamileler diyet yapmak yerine aldıkları gıdaların miktarına dikkat etmeli.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hem anne hem de bebek sağlığını tehlikeye atmayacak şeklide kilo artışının önemli olduğunu belirten uzmanlar, kesinlikle zayıflama diyeti yapılmaması gerektiğini vurguluyor.
Bursa Zübeydehanım Doğumevi Başekimi Opr. Dr. Şeref Nişancı, hamilelik döneminde anne adayının genel sağlık durumu gözönünde bulundurularak bir beslenme düzeninin getirilmesi gerektiğini belirtti. Aksi takdirde gebelik döneminde alınan fazla kiloların verilmesi doğum sonrasında önemli sıkıntılara yol açacağını kaydeden Dr. Nişancı, hamilelik sürecinde zayıflama diyetini yapmanın doğru olmadığının altını çizdi. Nişancı, hamilelerin zayıflama diyeti yapmak yerine aldıkları gıdaların miktarına dikkat etmeleri gerektiğini ifade etti.

İYOTLU TUZ KULLANIN

Hamilelerin kalsiyumdan zengin kaynağı olan süt, yoğurt ve peyniri düzenli olarak tüketmelerini tavsiye ettiğini belirten Nişancı, hamilelere şu önerilerde bulunuyor: "Su tüketimi 10 bardağın altına inmemeli. Her gün 1 adet yumurta veya 1 porsiyon etli sebze veya kurubaklagil yemeği yemeye özen göstermeli, kurubaklagil, bulgur karışımı yemekleri, C vitamininden zengin sebze ve meyvelerle birlikte sık yenmeli, taze sebze ve meyve tüketilmeli. Hazır meyva suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyva suları, ayran, bitki çayları, meyvanın kendi tadı ile yapılmış kompostolar, içecek olarak tercih edilmeli. Kilo kontrolü meyvanın kendisi tercih edilmeli. Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddeleri ve aşırı tuz içeren yiyecekler mümkün olduğu kadar yenmemeli. Kuru meyveler ve kuru yemişler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi minerallerden zengin olduğu için beslenmede uygun şekilde, alınan kilo kontrol edilerek tüketilmeli.

Yemeklerde muhakkak iyotlu tuz kullanılmalı, doğal besinler ile yeterli alınmayan iyot, ancak iyotlu tuzun kullanılması ile anne sütünden bebeğe geçer. Sebzelerin, makarna ve eriştenin, mercimek, nohut ve kuru fasulyenin haşlama suları dökülmemeli, bu yiyecekler önceden yıkanıp ıslatıldıktan sonra pişirilmeli. Yenilen yiyeceklerin besleyici değerini korumak ve özellikle anemiyi (kansızlığı) önlemek açısından yemeklerle birlikte çay, kahve içilmemeli, yemek yedikten 1 - 2 saat sonra açık olarak içilmeli, içecek olarak ıhlamur, nane, papatya gibi bitki çayları tercih edilmeli. Pekmez demir minerali içeriğine sahip bir besin. Şeker yerine tatlı olarak tercih edilmeli, böylece kansızlığa karşı önlem alınmış olur."

EMZİKLİ ANNELER İÇİN ÖNERİLER

Sigara ve alkol kullanılmamasının önemli olduğunu ifade Dr. Nişancı, emziren annelerin süt üretimini artırması için yaz aylarında bazı noktalara dikkat etmeleri gerektiğine dikkat çekiyor. Yaz aylarında emziren annelerin, süt salımını belli bir seviyede tutabilmek için sıvı tüketimini artırması ve günde en az 2-2.5 litre su içilmesi gerektiğini anlatan Nişancı, şöyle devam etti: "Ayran ve süt içilmesi emziren annenin kalsiyum seviyesinin artmasını sağlarken, taze sıkılmış meyve suyu vitamin takviyesi yapılmasına imkan veriyor. Emziren annelerin başlıca 5 besin grubundan da dengeli bir şekilde alması gerekiyor. Normal beslenme listesine 500 kalorilik bir ek yapılarak annelerin sağlıklı beslenmesi mümkün oluyor. Annenin bebeğini emzirdiği bu dönemde, vücut hala doğumdan önceki haline dönmeye çalışıyor. İnsan organizması birtakım değişiklikleri kendi doğal döngüsü içinde yapmayı başarıyorsa da, emziren annelerin özen göstermeleri gereken beslenme kuralları bulunuyor. Emziren anneler eski vücut ağırlıklarına dönmek için acele etmemeliler. Bu süre 6 ay ya da daha fazla sürebilir." şeklinde konuşuyor."

Emziren annelerin eski formlarına dönmeleri daha kolay olacağını hatırlatan Nişancı, şunları dile getird: "Gebelik sırasında önerilenden fazla kilo alınmışsa her ay 2 kilo kaybetmek normaldir. Ayda 2 kilodan fazla ağırlık kaybı doğru değildir. Lohusalar zayıflama diyeti uygulamamalı. Fakat lokum, şerbet gibi tatlı ve unlu, yağlı ve şekerli kalorisi yüksek besinleri aşırı yememeğe dikkat edilmeli. Bu besinler süt yapımına yardımcı olmaz, sadece kilo alınmasına yardımcı olur. Şekerli gıdalar süt yapmaz ama kilo yapar. Halk arasında süt yapsın diye anneye bol bol şerbet, süt, yulaf, tahin helvası, pekmez, baklava gibi tatlılar yedirilir. Bunların sütü arttırıcı hiç bir etkisi olmaz. Sütü arttıran en önemli besin sudur. Günde en az 2-2.5 litre su içilmelidir. Çünkü sütün önemli bir kısmı sudur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious