Anne adayları dikkat!

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Gebelik sürecinde fazla kilo tansiyona, az beslenme de erken doğuma yol açıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Bursa Zübeydehanım Doğumevi Başekimi Op. Dr. Şeref Nişancı, gebelikten önceki beslenme durumu ve gebelik sırasındaki beslenmenin hem anneyi hem de bebeği etkilediğini söyledi. Yetersiz proteinle beslenen annelerin bebeklerinin düşük kiloda doğduğunun bilindiğini hatırlatan Nişancı, gebelikte toplam 10-14 kilo alınması gerektiğini kaydetti.

Gebeliğin ilk yarısında annede 3-4 kg lık bir artış olmasının normal olduğunu belirten Nişancı şunları ifade etti: "Gebelik sırasında fazla kilo alanlar tansiyon yüksekliği ile karşı karşıya gelebilirler. Buna nazaran az beslenenlerde ise erken doğum riski vardır. Burada en önemli unsur gebeliğin 20. haftasından (4,5 ay) itibaren hafta da 400-500 gr alınmalıdır. Eğer fazlaysa karbonhidratlar (özellikle ekmek, tatlı, şeker) kısılmalıdır."

Gebelikte protein ihtiyacının yüzde 30 oranında arttığını vurgulayan Nişancı, sofralardan yoğurt, süt, peynir, fasülye, mercimek, yumurtanın eksik edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Gebeliğin ikinci yarısında annenin demir ve folik asit ihtiyacı olacağını belirten Nişancı şöyle devam etti: "doktor kontrolü altında demir ve folik asit kullanılmaya başlanmalıdır. Gene süt içme alışkanlığımız olmadığı için kalsiyum dışarıdan alınabilir. Gebelikte hazımsızlık şişkinlik ve yanmalar olabilir. Dolayısıyla gaz yapıcı besinler az miktarda kullanılmalıdır. Ayrıca reflü (yemeğin ağıza gelmesi) olmaması içinse öne eğilmemeli ve yatmamalıdır. Gebe bir kadın ayrıca bol lifli besinler tercih etmeli (meyve, sebze, kepekli ekmek) hatta yoğurdun içine bir kaşık kepek koyabilir. Su tüketimi çok önemlidir. En az 2 lt su tüketilmelidir. Ödem ve tansiyon yüksekliği yoksa tuz kısıtlaması yoktur. Burada iyotlu tuz alınmaya dikkat edilmelidir. Çay ve kahve aşırı tüketilmemelidir. Alkol ve sigara kullanmak kesinlikle doğru değildir."

Gebeliğin ilk aylarında bulantı ve kusmaların normal olduğuna işaret eden Nişancı: "Bu durumda hamileler mutfakta yememeli az ve sık yemelidirler. Şişmanlık ve gebelik söz konusu ise mutlak doktor kontrolü altında ve günlük 1200 kaloriden az olmamak kaydıyla yumuşak diyet uygulanabilir. Bu mutlak vitamin ve mineral destekli olmalıdır. Bunun için gebe günde yarım kilo süt, bir yumurta, meyve ve sebze az yağlı olacak şekilde beslenmelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious